Kafa içi yer kaplayan lezyonlarda difüzyon MR görüntülemenin tanı değeri
  1. Tez No: 129918
  2. Yazar: İNANÇ GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM TAYFUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI.ÖZET DAMR görüntüleme mikroskopik düzeydeki net su hareketini gösteren, bu sayede fizyolojik bilgi veren bir sekanstır, intrakranial tümörlerde, tedavi yaklaşımları tümörün evresine göre oldukça değişmektedir. Non-invazif tekniklerin gelişimi ile, tümör evresinin belirlenebilmesine olanak tanınması uygun tedavi yönteminin seçiminde önemli bir hal almıştır. Pre-operatif gliomaların evrelemesi daha iyi tedavinin planlanmasına yardım eder. DAMR görüntülemenin intrakranial yer kaplayan lezyonların değerlendirilmesindeki rolünü araştırmak için Mayıs 2001 ve Temmuz 2003 tarihleri arasında, intrakranial kitle nedeni ile takip edilen, ya da MR görüntüleme sırasında intrakranial kitle saptanan 89 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalardan, T1A aksiyal, proton dansite ve T2A spin-eko ve FLAIR aksiyal, intravenöz gadolinium-DTPA (0.2 mg/kg) uygulamasından sonra, kontrastlı T1 ağırlıklı SE sekansları aksiyal, koronal ve sagittal düzlemlerde görüntüler alındıktan sonra, DA görüntüleme (b=0,500,1000 s/mm2) gerçekleştirilmiş ve ADC haritaları elde edilmiştir. Her bir lezyon için çok sayıda (3'ten az olmamak koşulu ile) ADC değeri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
VII.YABANCI DİLDE (İNGİLİZCE) ÖZET Diffusion weighted magnetic resonance imaging (DWMRI) on the movement of water molecules, so that it yields physiologic details. Treatment approach to the intracranial tumors vary according to the their stages. With the development of new non-invasive techniques, it has been possible to determine tumor stage. This plays an important role to select an appropriate treatment choice. Grading gliomas pre- operatively helps to make a better treatment planning. To detect the role of DWMRI, 89 patients, who were fallowed up for their intracranial masses or had intracranial masses on their MR studies, were included between May 2001 and July 2003. All patients were examined with T1 Weighted (W) axial, proton density and T2W spin-echo and Fluid-attenuated Inversion Recovery (FLAIR) axial, IV gadolinium-DTPA (0.2 mg/kg) after that contrasted T1W spin-echo sequences were obtained with axial, coronal and sagittal planes. Finally DW images were obtained (b=0, 500, 1000 sec/mm2) and apparent diffusion co efficiency (ADC) maps were formed. At least three ADC values each lesion were measured.