Spiral bilgisayarlı tomografi incelemelerinde kontrastlanmaya etki eden faktörler ve gerçek zamanlı bolus enjeksiyon sisteminin katkısı
- Tez No: 129920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
48 ÖZET AMAÇ: Gerçek zamanlı bolus enjeksiyon sistemlerinden“smart prep”kullanımının helikal BT incelemelerine katkısını araştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif ve iki aşamalı olarak planlanan bu çalışmanın ilk aşamasında 180 hastada“smart prep”otomatik bolus enjeksiyon sisteminde eşik kontrast değerine ulaşmak için geçen zamanı etkileyebilecek olası faktörler araştırıldı. İkinci aşamada ise otomatik bolus enjeksiyon sistemi kullanılan 123 hasta ile sabit bekleme süresi verilerek inceleme yapılan 118 hastanın torasik aortic kontrastlarıma değerleri (HU) karşılaştırıldı. BULGULAR: Eşik değerine ulaşmak için geçen zaman ile yaş, boy, kilo arasında korelasyon saptanmaz iken sol atrium düzeyindeki akciğer alam ile zaman arasında orta dereceli bir korelasyon bulundu. Smart prep bolus enjeksiyon sistemi kullanılan hastalarda kontrol grubuna oranla torasik aortik kontrastlanmada ortalama 17.9 HU'luk artış sağlandı. SONUÇ:“Smart prep”otomatik bolus enjeksiyon sisteminin torasik aortik kontrastlanmaya pozitif etkisi mevcuttur. Eşik değerine ulaşmak için geçen zaman cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir.Bu nedenle sabit bekleme süresi verilerek inceleme yapılan merkezlerde bekleme süresinde cinsiyete göre modifikasyon yapılabilir.
Özet (Çeviri)
49 ABSTRACT OBJECTIVE: We attempted to investigate the efficacy of a computer automated scanning technology,“smart prep”, in helical CT examinations. MATERIALS AND METHODS: This prospective study designed in two seperate parts. In the first part of the study 180 patients were evaluated to determine the possible factors that influence the threshold interval. In the second part in regard to the mean descending aortic enhancement, 123“smart prep”bolus tracking system used patients were compared with a control group of 1 18 patients who underwent examination with a constant standard delay time. RESULTS: Altough, there was no correlation between the threshold interval and age, weight, and height; a weak correlation was found between the threshold interval and lung area at the left atrium level. There was a significant difference for threshold interval with regard to gender. The mean thoracic aortic enhancement increased 17.9 HU in patients using smart prep bolus tracking system. CONCLUSION:“Smart prep”bolus tracking system positively effects thoracic aortic enhancement. There is a statistically significant difference for threshold interval with regard to gender. Therefore, modification of standard delay time for each gender may be useful.