İnfertilitede manyetik rezonans histerosalpingografinin etkinliği
The efficiency of magnetic resonance hysterosalpingography
  1. Tez No: 129922
  2. Yazar: ERTUĞRUL YALINKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
9. ÖZET KHSG ve MRHSG incelemenin, infertilite tanısı almış olgularda, infertilitenin tubal, uterin, overyan ve paraoveryan nedenlerinin değerlendirilmesindeki yeri araştırıldı. İnfertilite tanısı almış 35 olgunun tümünde MRHSG ve kHSG yapıldı. KHSG' de 27 olguda bilateral fallop tüp açıklığı tespit edilirken, MRHSG çalışmasında 25 olguda tüp açıklığı izlenebildi. 4 olguda sol, 4 olguda sağda olmak üzere toplam 8 olguda tek taraflı tüp tıkanıklığı, kHSG ve MRHSG incelemelerinde tespit edilebildi. KHSG' de tüpler açık izlendiği halde MRHSG' de 1 olguda sağda, 1 olguda solda olmak üzere 2 olguda tüp kapalı durumdaydı. 5 olguda konjenital uterin anomali tespit edildi. 1 olguda uterus septus, 1 olguda unikornuat uterus, 1 olguda T-uterus görünümü ve 2 olguda uterus bikornus görünümü mevcuttu. Unikornuat uterus izlenen 1 olguda MRHSG incelemesinde rudimenter horn izlenmedi. KHSG' de 1 olguda uterus kornu düzeyinde düzensizlik ve 1 olguda tamamen normal olan toplam 2 olgunun MRHSG incelemesinde endometriozis tespit edildi. Ayrıca MRHSG' de 4 olguda PCOS, 2 olguda overyan kist, 1 olguda sol over lojunda endometrioma ve 5 olguda myom izlenirken, bu patolojiler kHSG incelemesinde saptanamadı. Uterus kavite patolojilerinde ve tubal açıklığının tespitinde rutin olarak kHSG kullanılmaktadır. Ancak uterin myometrial patolojilerin, uterin konjenital anomalilerin, overyan ve paraoveryan patolojilerin tespitinde kHSG yetersiz kalmaktadır.MRHSG ise uterusun iç konturunun, dış konturunun, myometrium tabakasını, overyan ve paraoveryan patolojiler ile birlikte uterin kavite konturlarının ve tüp açıklığının rahatlıkla değerlendirilmesine olanak verir. Ayrıca yüksek yumuşak doku rezolüsyonu ve multiplanar görüntüleme tekniği ile infertilite etyolojisinin tespitinde MRHSG etkindir. Gold standart olan kHSG'ye bu avantajları nedeniyle MRHSG'nin en ideal alternatif olabileceği kanısındayız. 50
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY In infertile patients the role of conventional histerosalpingography (CHSG) and MR histerosalpingography (MRHSG) were evaluted for detection of tubal, uterine, ovarian and paraovarian causes of infertility. 35 cases, clinically diagnosed as infertile underwent CHSG and MSHSG. At 27 cases bilateral patent fallopian tubes determined by CHSG, while bilateral tubal patenscy were determined in 25 of 27 cases by MRHSG. Unilateral fallopian tube obstruction was demostrated 4 of 8 cases in the left side and remaining 4 case in right side. 2 tubal obstruction which has been demostrated by MRHSG ( 1 of them left sided and the other right sided) however they were patent and their patency were shown by CHSG. Congenital uterine anomalies detected in 5 cases. They were 1 uterus septus, 1 unicornuate uterus, 1 T-uterus and remain 2 cases have bicornus uterus. In the case of unicornuate uterus the rudimentary horn did non shown by MRHSG. In 2 case diagnosed as endometriosis by MRHSG, while in one of these cases there was some irregularity at level of uterine corn and the other case was normal by CHSG. Furthermore 4 cases with policyctic ovarian syndorome, 2 cases with ovarian cysts, a case of with endometrioma at level of left ovary, 5 cases with myoma were diagnosed by MRHSG but they were seen to be normal by CHSG. CHSG used routinely in detection of uterine cavity pathologies and tubal patency, while CHSG remain insufficient in detection of myometrial pathologies, uterine congenital anomalies, ovarian and paraovarian pathologies. MRHSG has superiority in detection of internal and external border of uterus, myometrial layers, ovarian and paraovarian pathologies. Also tubal patency and uterin cavity can be examined by MRHSG. On the other hand high soft tissue resolution, multiplaner imaging techniques availability of MRHSG has an important role in detection of infertility etiologies. Due to these advantages of MRHSG it can be an effective alternative to CHSG. 51