Uterus'un anatomik yapısının fertil ve infertil bireylerdeki farklılıkları
Differences in the anatomical structure of the uterus between fertile and infertile individuals
  1. Tez No: 733426
  2. Yazar: BETÜL SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnfertilite, reproduktif populasyonun önemli bir kısmını etkilemektedir. İnfertilitenin yapısal ve hormonal pek çok sebebi mevcuttur. Konjenital uterin anomalilerin prevelansı %3-4'tür ve en sık görülen tipi septat uterus'tur. Bu anomalilerin infertilite sebebi olup olmadığı hakkında yeterli veri bulunmamaktadır. Çalışmamızda fertil ve infertil bireylerin uterus'una ait morfometrik değerleri karşılaştırarak elde ettiğimiz veriler doğrultusunda, fertilite tahmini için hangi parametrelerin değerlendirilmesi gerektiği ile ilgili fikir verebilmeyi ve septumun fertilite üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 20-45 yaş aralığında 55 infertil ve 80 fertil bireyin uterus'u manyetik rezonans görüntüleri üzerinden retrospektif olarak incelendi. İnfertil bireyler, infertilite sebeplerine göre iki gruba ayrıldı. Grup I'de konjenital uterin anomalili; grup II'de ise tubal ve erkek faktörlü infertil bireyler yer aldı. Fertil bireyler kontrol grubu olarak kabul edildi. Uterus'un uzunluğu, corpus uzunluğu, cervix uzunluğu, uterin kavite uzunluğu, anteroposterior ve transvers çapı, fundus kalınlığı, tubal ostiumlar arası mesafesi ve volümü ölçüldü. Uterus pozisyonları incelendi. A. uterina'nın orijin tiplendirmesi yapıldı.Uterus değişkenlerine ait veriler yaşa ve gruplara göre istatistiksel olarak değerlendirildi. İnfertil ve fertil bireylerin ortalama yaşları grup I,II ve kontrol grubu için sırasıyla 29,88±6,69; 29,21±4,59 ve 27,45±5,43'tü. Uterus pozisyonu ve transvers çap bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Infertility affects a significant portion of the reproductive population. There are many structural and hormonal causes of infertility. The prevalence of congenital uterine anomalies is 3-4% and the most common type is the septate uterus. There is not enough data about whether these anomalies are the cause of infertility. In our study, we compared the morphometric parameters of the uterus of fertile and infertile individuals. Based on the data obtained, we wanted to determine which parameters should be evaluated for fertility prediction. We also aimed to investigate the effect of septum on fertility. In our study, the uterus of 55 infertile and 80 fertile individuals between the ages of 20-45 were analyzed retrospectively using magnetic resonance images. Infertiles were divided into two groups according to the reasons of infertility. Group I included women with congenital uterine anomalies. Group II included infertile individuals with tubal and male factors. Fertile individuals were accepted as the control group. Uterine length, corpus length, cervical length, uterine cavity length, anteroposterior and transverse diameter, fundal thickness, distance between tubal ostia and volume were measured. Uterine positions were examined. The origin of the uterine artery were determined. The data of uterine variables were evaluated statistically according to age and groups. The mean age for groups I, II and control were 29,88±6,69; 29,21±4,59 ve 27,45±5,43 respectively. There was no statistically significant difference between the groups in terms of uterine position and transverse diameters (p>0,05).