Fazla kilolu ve şişman kadınlarda meme boyutları ile vücut yağ miktarı ve vücut yağ dağılımı arasındaki ilişki
Relationship between breast parameters and total fat distribution on overweight and obese women
  1. Tez No: 129969
  2. Yazar: ÖZLEM PERSİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET GİRİŞ Şişmanlık günümüzde önemli sağlık sorunlarından birini oluşturmaktadır. Şişmanlık ile birlikte görülen komplikasyonlar yağ dokusu miktarı kadar yağ toplanma biçimi ile de ilişki göstermektedir. Bu nedenle çalışmacılar alan çalışmalarında pahalı olmayan, masraf gerektirmeyen uygulanması kolay antropometrik parametreler aramaktadır. Meme boyutları, toraks çevresi, meme çevresi ve meme büyüklüğü gibi parametrelerden oluşmaktadır. Vücut yağ miktarı ve dağılımım belirlemede meme boyutları fazla yaygın kullanılan parametreler değildir. Çalışmamızda normal ağırlık, fazla kilolu ve şişman kadınlar arasında meme parametrelerinin vücut yağ miktarı ve dağılımım belirlemedeki değeri incelenmiştir. YÖNTEM VE GEREÇ Çalışma kapsamı içine İstanbul Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Şişmanlık polikliniğine başvuran 89 fazla kilolu ve 202 şişman premenopozal kadın alındı. Beden kitle indeksinin 25 kg/m in üzerinde olması fazla kilolu, 30 kg/m2 in üzerinde olması şişmanlık kriteri olarak kabul edildi. Fazla kilolu grupta ortalama yaş 33.30 ± 10.06 yıl (sınırları 18-45 yıl), şişman grupta ise 33.37 ± 10.67 yıl (sınırları 18-45 yıl) idi. Normal ağırlıklı 41 kadın kontrol grubu olarak alındı. Ortalama yaş 28.39 ± 10.05 yıl (sınırlan 18-45 yıl) idi. Hastalar ve kontrol grubunda çeşitli antropo-plikometrik ölçümler yapıldı (ağırlık, boy, beden kitle indeksi, sistolik ve diyastolik damar basmcı, bel çevresi, kalça çevresi, bel kalça oram) biyoşimik tayinler (glukoz, ürik asit, kolesterol, HDL- kolesterol, trigliserit, insülin) için kan örnekleri alındı. İnsülin direncini yansıtan HOMA (homeostasis model assessment) değeri= bazal insülin/22.5* e "ta (bazal gllkoz) 64formülü ile hesaplandı. Meme parametreleri olarak meme çevresi ve toraks çevresi ölçüldü. Meme büyüklüğü (cup size) = meme çevresi - toraks çevresi formülü ile elde edildi. BULGULAR Elde edilen bulgular şöyle sıralanabilir: 1), Normal ağırlık, fazla kilolu ve şişman gruplar arasında çeşitli antropometrik ve biyoşimik parametreler bakımından anlamlı farklar bulundu. Meme çevresi ve toraks çevresi de anlamlı fark gösterdi. Meme büyüklüğü balonundan anlamlı bir farklılık saptanmadı. 2), Meme çevresi ve toraks çevresi ile uzunluk hariç diğer parametreler arasında anlamlı ilişkiler saptandı. İlişkiler HDL-kolesterol ile negatif, diğerleri ile pozitif yönde idi. Meme büyüklüğü ise sadece uzunluk ile anlamlı bir ilişki gösterdi. 3), Bu ilişkilerden elde edilen meme çevresi ve toraks çevresi uyan ve eylem sınırlarının ayırdığı gruplar arasında antropometrik ve biyoşimik parametreler bakımından anlamlı farklar bulundu. 4), Elde edilen regresyon denklemlerine göre meme çevresinin 95 cm, toraks çevresinin 84 cm olması BMI nin 25 kg/m2; meme çevresinin 103 cm toraks çevresinin 92 cm olması BMI nin 30 kg/m2 değerine uymaktadır. 5), Elde edilen regresyon denklemlerine göre meme çevresinin 110 cm, toraks çevresinin 100 cm den büyük olması bel-kalça oranımn 0.85 den büyük olduğunu yansıtmaktadır. 6), Meme çevresinin 99 cm, toraks çevresinin 86 cm nin üzerinde bulunması uyan düzeyini; meme çevresinin 107 cm, toraks çevresinin 96 cm nin üzerinde bulunması ise eylem düzeyini oluşturmaktadır. TARTIŞMA Çalışma bulgulanmız meme parametrelerinden meme çevresi ve toraks çevresi ölçümlerinin vücut yağ oranını ve yağ dağılımım belirlemede yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Meme çevresi ve toraks çevresini ölçerek bireyin beden kitle indeksi hakkında fikir sahibi olunabilir. Bu ölçümler aynca vücut yağ dağılımım yansıtan bel çevresi ve bel-kalça oranını hakkında da fikir verebilmektedir. Meme parametreleri çeşitli metabolik risk göstergeleri ile anlamlı ilişkiler göstermektedir. HDL kolesterol hariç diğerleri meme çevresi ve toraks çevresi düzeyi artıkça yükselme göstermektedir. Bulgularımız meme parametrelerinin vücut yağ 65miktarı, vücut yağ dağılımı ve risk göstergelerinin varlığı konusunda yararlı bulgular sağlayacağını desteklemektedir. Sosyal durumu iyi olan çevrelerde iç giysiler nedeniyle meme parametreleri kişi tarafından da yakından izlenebilir. Böyle çalışmalar şişman kişilerde gelişen meme karsinomlarmın tanısında da yararlı olabilir. Çalışmamızda şişman hastaların izlenmesinde meme parametrelerinin yararlı göstergeler olduğu sonucuna varılmıştır. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRODUCTION Obesity is one of the most important health problems of recent years. Complications that arise due to obesity are related not only with fat amount but also with the type of obesity (android or gynoid). For this reason inexpensive and practical anthropometrik parameters are being searched for. Breast measurements are composed of parameters such as back size, breast circumference and cup size. Breast measurements are not common parameters in designating body fatness and body fat distribution.In this study breast parameters were applied to normal weight, overweight and obese women and the function of breast parameters in defining body fatness and body fat distribution was studied. METHOD AND MATERIAL The study group of this research is composed of 89 overweight and 202 obese premenopausel women who consulted to Istanbul University Faculty of Medicine, internal diseases out patients' clinic.Body mess index over 25 kg/m2 was defined as overweight criterion and 30 kg /m2 was defined as obesity criterion. The average age of overweight women was 33,30±10,06 years (min-max; 18-45 years) and the average age of obese women was 33,37±10,65 years (min-max; 18-45 years). 41 normal weight women were selected as the control group. Their average age was 28,39±10,05 years (min-max; 18-45 years). Various anthropo-plicometric measurements (weight, height, body mass index, systolic and diastolic blood pressure, waist circumference, hip circumference, waist to hip ratio) were performed on patients and on the control group and their blood samples were taken for biochemical analysis (glucose, urea, cholesterol, HDL-cholesterol, triglyceride, insulin). HOMA (homeostasis model assessment) value which indicates insulin resistance was calculated with the following formulation;. HOMA value = HOMA= insulin/22.5* e -to (glucose) Breast circumference and back size were measured as breast parameters. Cup size is measured with following formulation; Cup size = breast circumference- back size FINDINGS Findings are as follows; 1), Significant differences were found among normal weight, overweight and obese groups in terms of anthropometric and biochemical parameters. Breast circumference and back size also showed significant differences. No significant difference was found in terms of cup size. 2), Significant correlations were found between all parameters excluding breast circumference and back size with height. Correlations between HDL- choresterol were negative. Correlations between other parameters were positive. Cup size showed a significant correlation only with height. 3), Significant differences in terms of anthropometric and biochemical parameters were found between groups which were divided by breast cicumference and back size alerting and action zones obtained from afore mentioned correlations. 674), According to regression equations breast circumference which is 95cm and back size which is 84 cm show that BMI is 25kg/m2 and breast circumference which is 103cm and back size which ic 92cm show that BMI is 30kg/m2. 5), According to regression equation, a breast circumference wider than 1 10cm and a back size wider than 100cm show that waist to hip ratio is over 0.85. 6), A breast cicumference wider than 99cm, a back size wider than 86cm forms the alerting zone. A breast circumference wider than 107cm, a back size wider than 96cm forms the action zone. DISCUSSION According to the findings of this study breast circumference and back size measurements can be useful in defining body fat ratio and body fat distribution. An opinion about a person's body mass index can be formed by measuring breast circumference and back size. These measurements also can give opinion about waist to hip ratio and waist circumference which show body fat disribution. Breast parameters show significant correlations with various metabolic risk indicators. When the diameters of breast circumference and back size broaden, other parameters also rise excluding HDL-cholesterol. Findings of this study support that breast parameters will be able to detect useful findings about body fatness, body fat distribution and risk indicators. Breast parameters can closely be observed by women because of underwear. These kind of studies can be beneficial in diagnosis of breast cancer in obese people. In this study it is conluded that breast parameters are useful indicators in monitoring obese patients. 68