Edirne'de ishal etkenleri arasında campylobacter'lerin yerinin ve antimikrobiklere duyarlılıklarının araştırılması
Research on campylobacter species as diarrheogenetic agents and their antimicrobial sensitivity patterns in Edirne
  1. Tez No: 129974
  2. Yazar: ASİYE ATEŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MURAT TUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
EDİRNE'DE İSHAL ETKENLERİ AMASINDA CAMPYLOBACTER'LEMN YERİNİN VE ANTİMİKROBİKLERE DUYARLILIKLARININ ARAŞTIRILMASI Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde son yıllarda akut gastroenterit etkenleri arasında Campylobacter türleri gittikçe önem kazanmış ve yurdumuzda da sık üretilmeye başlanmıştır. Edirne'de Campylobacter türlerinin bakteri kaynaklı gastroenterit etkenleri arasındaki oranını ve antibiyotik duyarlılık durumunu belirlemek için 01.08.2001-30.09.2002 tarihleri arasındaki 14 ay boyunca Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi klinik ve polikliniklerinden bakteriyolojik kültür için gönderilen 882 dışkı örneği incelemeye alındı. Örnekler Campylobacter ayırımı için; charcoal cefoperazon deoxycholate agar (modifiye-CCDA) besiyerine ekildi ve mikroaerofilik atmosferde 42°C'de 48 saat tutuldu. Oluşan tipik kolonilerden gram olumsuz, martı kanadı şeklindeki bakterilerin Faz-kontrast mikroskobunda tipik hareketlerine bakılarak; oksidaz ve katalaz özelliklerine, hippuratı hidrolize edebilmelerine, nalidiksik asit ve sefalotine duyarlılıklarına, TSI'de H2S oluşturmalarına, %3,5'luk NaCl'de üremelerine, indoksil asetatı hidrolize etmelerine ve nitratı indirgemelerine göre Campylobacter tür ayrımı yapıldı. Sekizyüzsekseniki örneğin 46(%5)'sından Salmonella,'lar [36(%78)'i Salmonella enteritidis, 10(%22)'u Salmonella typhimurium], 36(%4)'sından Shigella'lar [18(%50)'i Shigella flexneri, 14(%39)'ü Shigella sonnei ve 4(%ll)'ü Shigella boydii], 31(%4)'inden de Campylobacter^ [25(%81)'i C.jejuni, 6(%19)'ı C.coli] bakteriler ayrıldı. Edirne'de Campylobacter' lerin en fazla yaz aylarında ayrıldığı, yaş grupları arasında anlamlı fark 60olmadığı bulundu. Agar dilüsyon yöntemi ile yapılan antibiyotik duyarlılık deneylerinde C.jejuni kökenlerinin; tümü gentamisin ve tetrasikline duyarlı, trimetoprim-sulfametoksazole dirençli bulunurken, %92'i eritromisin, azitromisin ve siprofloksasine, %80'i ampisilin- sulbaktama, %68'i ampisiline duyarlı bulundu. C.coli kökenlerinin de; tümü siprofloksasin, gentamisin ve tetrasikline duyarlı, trimetoprim-sulfametoksazole dirençli bulunurken, %83'ü ampisilin ve ampisilin-sulbaktama, %67'i eritromisin ve azitromisine duyarlı bulundu. MİK değerleri göz önüne alındığında; in vitro etkinliği en yüksek olanın siprofloksasin olduğu anlaşıldı. Sonuç olarak Edirne'de akut gastroenterit etkenleri arasında Campylobacter cinsi bakterilerin özellikle yaz aylarında Salmonella ve Shigella cinsi bakteriler kadar sık görülebildiği, bu nedenle rutin dışkı kültürlerinde aranması gerektiği, sağaltımda makrolid grubu antibiyotiklerin ilk seçenek olarak kullanılabileceği söylenebilir. 61
Özet (Çeviri)
RESEARCH ON CAMPYLOBACTER SPECIES AS DIARRHEOGENİC AGENTS AND THEİR ANTIMICROBIAL SENSITIVITY PATTERNS IN EDİRNE SUMMARY In recent years, Campylobacter species which are important causative agents for acute gastroenteritidis in developed and developing countries have been isolated frequently also in our country. In order to determine the frequency of Campylohater species in bacterial gastroenteritidis in Edime and also to reveal their sensitivity to antibiotics, 882 stool samples which have been taken from Trakya University Medical Faculty clinics and out-patients clinics were examined in Microbiology Department of Trakya University Medical Faculty for 14 months (01.08.2001 - 30.09.2002). For identification of Campylobacter species, the samples were inoculated to charcoal cefaperazon deoxycholate agar (modified-CCDA) culture and they kept at 42°C for 48 hours in microaerophilic atmosphere. Campylobacter species have been differentiated according to their gram negative features, their typical motility in phase contrast microscope, their oxidase and catalase features, their ability to hydrolyse hippurate, their sensitivity to nalidixic acid and cephalotine, their BbS producing features, their ability to replicate in 3,5% NaCl and their ability of hydrolising indoxil acetate and reducing nitrate. Isolated bacteria from 882 samples were: 46 (5%) Salmonella [36 (78%) Salmonella enteritidis, 10 (22%) Salmonella typhimurium], 36 (4%) Shigella [18 (50%) Shigella flexneri, 14 (39%) Shigella sonnei and 4 (11%) Shigella boydii], 31 (4%) Campylobacter [25 (81%) C. jejuni, 6 (19%) C.coli]. It has been found that in Edirne Campylobacter species were mostly isolated from stool samples at summer and no significant difference was present between 62age groups. Results of antimicrobial sensitivity tests on C.jejuni strains by using agar dilution revealed that they were all resistant to trimethoprim-sulfamethoxazole, but sensitive to gentamycin and tetracyclin. Findings of sensitivity tests for other antibiotics were as following 92% sensitive to erythromycin, azithromycin and ciprofloxacin, 80% sensitive to ampicillin-sulbactam, 68% sensitive to ampicillin. Tests on C.coli strains show, that all of them were sensitive to ciprofloxacin, gentamycin and tetracyclin but resistant to trimethoprim-sulfamethoxazole, 83% of them were sensitive to ampicillin and ampicillin- sulbactam and 67% of them were sensitive to erythromycin and azithromycin. Consequently, we can say that as acute gastroenteritidis agents, Campylobacter species are as frequent as Salmonella and Shigella species. Especially at summer in Edirne. Thus, searching these strains in routine stool cultures is suggested. Macrolide group antibiotics can be used as first choice in treatment of Campylobacter gastroenteritidis. 63