Hastanemizde görev yapan doktor, hemşire ve personelin el florası, üreyen mikroorganizmaların dağılımı , patojen mikroorganizmaların antibiyotik duyarlılığı ve el yıkama alışkanlıklarının araştırılması
  1. Tez No: 129975
  2. Yazar: BAŞAK EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR URAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
9. ÖZET Çalışma Mayıs 2002-Nisan 2003 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'de yapıldı.Cerrahi ve Dahili birimlerde çalışan 100 doktor, 100 hemşire ve 100 yardımcı personelin el kültürü alındı ve el florası değerlendirildi. El kültüründen izole edilen S. aureus, Koagülaz negatif stafilokoklar ve gram negatif bakterilerin antibiyotik direnç durumları ve katılımcıların el yıkama alışkanlıkları araştırıldı. MRS A, MRKNS, gram negatif bakteriler, mantarlar ve enterokoklar potansiyel patojen etkenler olarak kabul edildi. Hemşirelerin %55'inde, doktorların %27'sinde ve yardımcı personelin % 11 'inde potansiyel patojen etkenler izole edildi. Hemşirelerde, doktorlar ve yardımcı personele göre anlamlı şekilde daha fazla potansiyel patojen izole edildi.
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY Study was carried out between May 2002 and April 2003 at Selçuk University Meram Faculty of Medicine. Hand cultures were obtained and hand flora was evaluated from 100 doctors, 100 nurses and 100 hospital attendants working at surgical and medical clinics of university hospital. Drug resistance of isolated S. aureus, CNS and gram- negative bacteria and hand washing habit of subjects were explored. MRSA, MRCNS, gram negative bacteria, fungi and enterococci were accepted as potential pathogens. Potential pathogens were isolated from 55% of nurses, 27% of doctors and 11% of hospital attendants. Potential pathogens were isolated significantly higher in nurses when compared to doctors and hospital attendants.