Avrupa-Akdeniz ortaklığı ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
Euro-Mediterranean partnership and its evaluation with respect to Turkey
  1. Tez No: 130003
  2. Yazar: SEDEF EYLEMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER KARACASULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Farklı medeniyet ve kültürlerin beşiği olan Akdeniz Havzası dış etkilere, değişimlere, çatışma ve gerilimlere açık bir kavşak noktasıdır. Akdeniz gerek coğrafi konumu gerekse bölgesel özellikleri nedeniyle Avrupa Birliği'nin istikrar ve güvenliğini doğrudan etkileyen stratejik bir alan olarak değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Akdeniz, uzun yıllardır Birliğin dış ilişkileri kapsamında öncelik tanıdığı önemli bölgelerden birisi olmuştur. Avrupa Birliği, Akdenizli komşularıyla ilişkilerini 1960'lı yıllarda ikili antlaşmalarla başlatmıştır. Birlik, Akdeniz politikasını 1972-1989 yıllan arasında“Global Akdeniz Politikası”, 1989-1994 yıllan arasında ise“Yenileştirilmiş Akdeniz Politikası”çerçevesinde şekillendirmiştir. Barselona Konferansı ile 1995 yılında başlatılan Avrupa- Akdeniz Ortaklığı ile Avrupa Birliği ile oniki Akdenizli ortağı arasındaki ilişkiler yepyeni bir sürece girmiştir. Avrupa-Akdeniz Ortaklığı,“siyasi diyalog ve güvenlik alanlarında ortaklık”,“ekonomik ve mali ortaklık”,“sosyal, kültürel ve insani boyutlarda ortaklık”olmak üzere üç temel unsura dayalı olarak kurulmuştur. Ortaklık, Birliğin önceki politikalarından farklı olarak bütüncül bir yaklaşımı benimsemiştir. Ancak Ortaklığın oldukça iddialı hedefleri bulunmasına rağmen birtakım etkenler gelişimini zorlaştırmaktadır. 1999 yılından bu yana Avrupa Birliği üyeliğine aday ülke olan Türkiye, aynı zamanda Avrupa-Akdeniz Ortaklığı'nın da bir parçası konumundadır. Bu nedenle Avrupa-Akdeniz Ortaklığı ile ilgili gelişmeler Türkiye açısından da önem taşımaktadır. Diğer taraftan, 1963 yılından bu yana Avrupa ile bütünleşme amacı taşıyan Türkiye'nin Ortaklığa yaklaşımının büyük oranda bu amaç ile bağlantılı olarak şekillendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mediterranean Basin which is the cradle of different civilizations and cultures is crossroads of external influence, exchanges, conflicts and tensions. Mediterranean is evaluated as a strategic area directly affecting the stability and security of the European Union due to its geographic location and regional characteristics. So Mediterranean has been one of the regions to which the Union gives priority in the context of its external relations for long years. The European Union launched its relations with its Mediterranean neighbours in the 1960s with bilateral agreements. The Union directed its Mediterranean policy in the framework of“Global Mediterranean Policy”between 1972 and 1989 and“Renovated Mediterranean Policy”between 1989 and 1994. The relations between the Union and its twelve Mediterranean partners have entered into a new phase with the“Euro-Mediterranean Partnership”initiated by the Barcelona Conference in 1995. Euro-Mediterranean Partnership is based upon three main elements which are“political and security partnership”,“economic and financial partnership”,“partnership in social, cultural and human affairs”. Euro-Mediterranean Partnership has adopted a comprehensive approach differently from the Union's previous policies. However despite its ambitious goals, improvement of the Partnership is constrained because of some factors. Turkey which has been a candidate country for the European Union membership since 1999 is also part of the Euro-Mediterranean Partnership. Therefore, developments regarding the Partnership are important for Turkey. On the other hand, it can be said that Turkey's approach to the Partnership as a country having the goal of integrating with Europe since 1963 is largely directed in line with this goal. VI