Hz. Aişe'nin bayan öğrencileri
The students of Aisha
  1. Tez No: 130002
  2. Yazar: PINAR USLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Hz. 'Aişe'nin İslam'a yaptığı hizmetler kuşkusuz çok önemlidir. O, kadınlara bir peygamber eşi olarak en güzel şekilde örnek olmuş, kendini en iyi şekilde yetiştirmeye çalışmış ve öğrendiklerini de etrafındaki insanlara aktararak erkek-kadın birçok öğrenciye sahip olmuştur. Biz de bu çalışmamızda, onun bayan öğrencilerini tesbit etmeyi amaçladık. Ona gelerek soru sorup, hadis rivayet eden bayanlar, öğrendikleri konuları diğer insanlara, özellikle evlerinde çocuklarına öğreterek kadınların da ilmî faaliyetlerde yer aldığını göstermişlerdir. Ondan bizzat işitip hadis rivayet eden bayanlar çok sayıda olmakla beraber, yakınları vasıtasıyla da onun hadislerini rivayet eden birkaç bayan da vardır. Araştırmamızın I. Bölümünde, konu ile bütünlük arzetmesi için Hz. 'Aişe'nin hayatı, özel hayatı ve iimî hayatı hakkaında bilgi verilmiştir. II. Bölümde ise, Hz. 'Aişe'nin tesbit edebildiğimiz bayan öğrencilerini, İsimleri tesbit edilebilenler, Künyeleri ile tanınan hanımlar ve Falancanın zevcesi, halası ve mevlâsı olarak tanınan hanımlar başlıkları altında inceledik. Bu öğrencilerin hâl tercemeleri Tabakât ve Târîh kitaplarından istifade edilerek yazılmış, rivayetleri de Kütüb-ü Tis'a esas alınarak tesbit edilmiştir. Araştırmamız, Sonuç ve Kaynaklar kısmı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The services of the Aisha to the Islam has a very undoubtedly important meaning. As wife of the Prophet she was an extraordinary example for many women. She tried to educate herself in the best ways and everything that she learned she educated to ttie other people, and so did she have a lot of mate and female students. With this our research we wanted to indicate her female students. The women who came to her (Aisha) asked questions and with the answers, they went to the others, especially to their own children and so they proved that they were also a support in the spreading of the religion. The women who narratived al-hadith of Aisha were in great part, but in her environment (=newly by means of) were a few women who were narrating her al-hadith. In ttie first chapter of our research we handled about her life, her private life and her scientific level. In the second chapter, we investigated the names of the female students of Aisha in different chapters, like those who we established their names, other women with only personal informations, women who are known as wife of somebody, and women who were aunts, protector of somebody (al- mawla). The biographies of these female students were written by using the books of al-Tabakat and at-Tarikh (i.e Biography and History books) and the narrations established by using of Kütüb-i Tis'a ( The nine books). Our research ended by Conclusion and Book List