Mali kaynakların verimli kullanımı için yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması
Restructuring of local government for efficient use of financial sources
  1. Tez No: 130006
  2. Yazar: CANAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
ÖZET Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde genel olarak devletin örgütlenmesinde ikili bir yapdanma içerisinde olduğu görülmektedir. Bunlardan birincisi, hizmetlerin merkezden yönetilmesi, ki buna merkezden yönetim, ikincisi ise, hizmetlerin büyük bir kısmının merkezden ayrı yer ve bazen de teşekküllere gördürülmesidir, ki buna da yerinden yönetim (adem-i merkeziyet) denilmektedir. Genellikle pek çok ülkelerde bu iki yapdanma biçimi, bir tarafa ağırlık verilmekle beraber karma bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüz modern devlet anlayışı bireyler için gerekli ve faydalı olan hizmetlerin yapılmasını, insanların mutluluğunu sağlayacak çalışmaların gerçekleştirilmesini öngörmektedir. Kamu hizmeti olarak adlandırılan kavram, belirli bir zaman ve yerde ortaya çıkan genel ve ortak nitelik taşıyan ihtiyaçların karşılanması için yapdan faaliyetler olduğuna göre bu faaliyetleri gerçekleştirecek bir teşkilâtın bulunması gerekmektedir. Nitekim Türkiye'de gerek 1961 Anayasası'nda, gerekse 1982 Anayasası'nda idarenin merkezden yönetim ve yerinden yönetim şeklinde ikili bir idari yapılanmaya sahip olduğunu görmekteyiz. Esas itibariyle merkezi idare ile yerel yönetimler arasındaki ilişkiler idari ve mali ilişkiler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Büyük ölçüde ülkemizdeki literatürde“mali tevzin”olarak ifade edilen bu kavram batı ülkeleri uygulamasında“mali fedaralizm”,“desantralizasyon”adları altında incelenmektedir. Merkezi idare ile yerel yönetimler arasındaki bu ilişkiler kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde hem her iki idarenin görev ve yetki alanlarım belirlemekte, hem de kamusal kaynakların her iki idare arasındaki dağılımını ifade etmektedir. İdarelerarasındaki bu ilişkiler, kamu hizmetlerinin zaman içinde niteliğinin ve niceliğinin değişmesinden dolayı bazı sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Özellikle merkezi idarenin kamusal kaynakların büyük çoğunluğunu kendisi kullanması dolayısıyla yerel yönetimlerin yararlanabileceği kaynaklar oldukça sınırlı olmaktadır. Bu nedenle kamu hizmetleri ve devlet anlayışındaki gelişmelere bağlı olarak bu iki idare arasındaki ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi ve yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Bu anlamda ülkemizdeki yapılanmanın katı bir merkeziyetçianlayış içerisinde olması nedeniyle yerel yönetimlerin istenilen seviyeye gelmesi sağlanamamaktadır. Bu değişimin yaşanabilmesi için merkezi idarenin yürüttüğü birçok hizmetin yerel yönetimlere devredilmesi ve bu hizmetlerin finansmanı için merkezi yönetimin birçok geliri de yerel yönetimlere devretmesi gerekmektedir. Bununla birlikte yerel yönetimlerin mali kaynakların verimli kullanılması yönünde yeniden yapılanması sürecinde Yerel Yönetim Bakanlığı, Yerel Yönetim Sayıştayı, Bölge Yerel Yönetimleri, Kent Meclislerinin oluşturulması, Ombudsmanlık müessesesinin işletilmesi gibi yeni yönetim anlayışının geliştirilmesi gerekmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Public services are provided in two different ways. First, public services are provided by central government. Second, public services are provided by local governments and sometimes enterprises. In general, although the powers of local and central government vary among countries, the power are mostly used in a mixed way. Today's modern government view propose that services, necessary and useful for individuals should be provided and actions, satisfy their needs, should be taken place. Since the public services concep, refers to actions take place for general and common needs. These action are required an organization. As a matter of fact, both the 1961 Constitution and the 1982 Constitution in Turkey show that the power in administration is shared by central and local governments. Generally, relations between central and local governments has two dimensions. First one ise fiscal relations. The other one is administrative relations. According to literature in Turkey these relations are called as fiscal and administrative distribution. These relations are respectively called as fiscal federalism or fiscal desentralization in western countries.These relations describe both roles of central and local governments in providing public services and distribution of public rescources between local governments and central government. Since dimensions of public services change in quantity and quality, in the ca relations between local governments and central government cause some problems. Especially, central government uses most of the public resources, so local government use fewer resources as well. Therefore, relations between central government and local governments should be reviewed and reformed.In this respect, however, decentralize structure in Turkey is obstacle of development of local goverments. Therefore, some public services and adequate public resources should be transfered to overcome obstacles for development of local governments. In addition, ministry of local governts, exchequer and audit department of local governments, regional local governments, city concils and ombudsman unit should be established in this process. vu