Soğuk savaş sonrası başlayan yeni güvenlik tartışmalarına 11 Eylül olaylarının etkisi
The Effect of the September 11 events on the new security Debates just begining after the cold war
  1. Tez No: 130007
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Soğuk Savaş'ın bitmesiyle uluslararası güvenlik yeniden tanımlanma sürecine girmiştir. Yeni dünya düzeni içinde küresel güvenliğe yönelik tehditlerin neler olduğu ve güvenlikle ilgili uluslararası kurumların geleceği geleneksel ile eleştirel yaklaşımlar arasında tartışılmaya başlanmıştır. Klasik güvenlik mantığı ile çelişen yeni güvenlik anlayışında, uluslararası kurumlar ve devlet-dışı aktörler ön plana çıkmaya başlamıştır. Uluslararası kurumlar güvenlik ajandalarını genişleterek klasik anlayıştan uzaklaşmaya başlamışlardır. İdeolojik Doğu-Batı ekseni yerini ekonomik Kuzey-Güney eksenine bırakmış ve medeniyetlerin birbirleriyle çatışması veya uzlaşması şeklinde değişik öngörülerde bulunulmuştur. 11 Eylül olayları, sisteme yönelik asıl tehdidin“küresel terör”olduğunu göstermiştir. Yeni terör, teknolojiyi kullanarak daha yıkıcı bir hal almış ve uluslararası bir boyut kazanmıştır. Bu çalışmada, uluslararası güvenliğin Soğuk Savaş ve sonrasında değişik paradigmalar tarafından algılanış şekli, uluslararası kurumların küresel güvenlik içindeki konumlan ile 11 Eylül olaylarının yeni güvenlik tartışmalarına etkisi incelenmiş; bu konularla ilgili birbirleriyle rekabet halindeki tarafların yorumları tarafsız olarak ele alınmış ve mevcut gelişmelerle hipotezler birleştirilerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana amacı yeni dünya düzenine yönelik uluslararası nitelikteki tehditlerin analiz edilmesidir. Bu amaçla öncelikle kavramın değişik yaklaşımlar içindeki ifadeleri ele alınmış, daha sonra kurumsallaşmanın önemine dikkat çekilmiş ve nihayetinde de mevcut teoriler somut bir olayla birlikte değerledirilerek geleceğe yönelik projeksiyonlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT International Security has been redefined as a concept after the Cold War. In that period, which subjects have threatened the new world order and the future of the international institutions have been discussed between traditional and critical approaches. According to the new security understanding, contradicts classical one, the international institutions and non-governmental actors role as main actors in international relations. International institutions have enlarged their security agenda and accepted some concepts out of the classical thought. Economic North-South axis have substituted for ideological East-West axis and some predictions as clash or comprimise of civilizations have been made about future. September 11 Events indicated that major threat to the system is“global terrorism”. New terrorism is now more destructive with the technology and it has gained an international dimension. In that study; different paradigms' perception of the international security in and after the Cold War, positions of the international institutions in the global security, and the effect of the September 11 Events to the new security debates have been discussed. Parties' interpratations, compute with each others, relating with that subjects have been tried to perform impartially. Hypothesis have been evaluated in comparison with practical experiences. The main purpose of the study is to analyse international threats to the new world order. For that reason, firstly, perceptions of the concept in the different approaches have been discussed; after that, importance of the institutionalism have been posed; and finally, predictions about future have been tried to be explained. Vll