Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerde, tedarik zinciri etkinliğinin sağlanmasında bilişim teknolojilerinin yeri
The Place of it technologies in samll and medium sized companies at Turkey for ensuring better supply chain efficiency
  1. Tez No: 130014
  2. Yazar: SEDAT BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bilgisayarların tedarik zinciri yönetiminde kullanılmasının elektronik ticaret ile başlayan ve günümüzde tedarik zinciri yazılımları ile son şeklini almış olan kurumsal bilgi sistemleri, nadiren başansızlığa uğrasa ve birtakım eleştirilere maruz kalsa da hızlı gelişimini sürdürmektedir. Dünyadaki istatistiklerin bize söylediğine göre işletmelerde kullanılan elektronik ticaret ve tedarik zinciri yazılımı pazarı giderek büyümeye devam etmekte ve daha önce sadece büyük ölçekli firmalann oluşturduğu bu pazara artık küçük ve orta büyüklükteki firmalar da dahil olmaktadır. Yeni rekabet unsurlarının bir sonucu olarak elektronik ticaret bağımsız olarak ortaya çıkan tedarik zinciri yazılımlan olarak adlandınlan yeni bir kavramlar gündeme yerleşmeye başlamıştır. Tedarik zinciri yazılımlan hızlı bir şekilde internet teknolojisine göre şekillenme yolundadır. Bu bilgiler bize en azından orta vadede tedarik zinciri yazılımlarının popülaritesini yitirmesinin söz konusu olmadığını göstermektedir. Bu sistemlerin son birkaç yıldır akademik çevrelerin de ilgi alanına sıklıkla girmeye başlamıştır. Akademisyenler bu sistemleri çeşitli yönleriyle inceleyerek çeşitli sonuçlara varmakta ve değişik yöntemler geliştirmektedirler. Gene gelişmiş ülkelerdeki akademisyenler tarafından yapılan istatistiksel çalışmalarla da bu sistemlerin neler getirip neler götürdüğü yavaş yavaş tespit edilmeye çalışılmaktadır. Gene de bu konuda net sonuçlara ulaşmak için kurulu sistemlerin yeterince olgunlaşmasını beklemek gerektiği ve bunun için de hala bir miktar zamana ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. Türkiye'de ise tedarik zinciri uygulamalarının ne durumda olduğu konusunda elimizde henüz bir bilgi bulunmamaktadır. Çeşitli akademisyenlerin Türkiye'de faaliyet gösteren ve bu sistemleri kurmuş bazı firmalarda yaptıktan münferit çalışmalar bulunsa da, Türkiye'nin genelinde bu uygulamalarının ne durumda olduğu konusunda literatürde bir eksiklik olduğu hissedilmektedir. İşte bu araştırma yukandaki eksikliğe ışık tutması maksadıyla, tedarik zincirinde Kurumsal Kaynak Planlama (ERP - Enterprise Resource Planning), Müşteri işkıleri Yönetimi (CRM - Customer Relations Management), ve Depo Yönetim Sistemleri p/MS - Warehouse Management Systems) KOBİ'ler düzeyinde incelenmiş ve görüşlerinize sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to find out the place of the information technologies on small and medium sized companies at Turkey for better supply chain efficiency by researching out the behavioral patterns and factors which are relevant to these in order to maintain certain objectives of this research. The subject has been considered in four parts. In the first part, place of logistics and supply chain management have been described. Ensuring efficiency in supply chain has been discussed by showing bullwhip effects on business. In addition to that, research model and its variables have been showed with their hypothesizes. In the second part, first of all, information technologies and its history have been described and the main concepts of supply chain applications have also been explained. Secondly, the meaning and criteria of small and medium sized company (KOBİ) have been showed for Turkey and EU, shortly. Then using of some information technologies on KOBİ has been explained. In the third part of this research, the scope of research have been described and the preliminary studies and the process of study patterns has been explained. In the fourth part of this study, there is a questionnaire which has been applied to the personal, middle and high ranking managers and personals at small and medium sized companies in Aegean and the Marmara results obtained have been evaluated.