Unlike my mother I am a man
Annemin tersine ben bir erkeğim
  1. Tez No: 130015
  2. Yazar: DEVRİM TAYLAN YILDIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Kadınlara yönelik şiddet sinemada önemli bir tema olarak varolagelmiştir. Bilim kurgu filmleri bir adım daha öteye giderek kadının varlığını bile sorgulamış, ona hemen hemen hiçbir zaman yer vermemişlerdir. Pek çok korkunç anne figürünün varolduğu korku sinemasmm tersine bilim kurgu bu tarz duyumsal pozisyonlara tepki gösterir. Ancak teknolojik kültürün yaygınlaşmasıyla kadının değerlendirilişi de değişmektedir. 20. yzyılın sonlarında yaygınlaşan bilim kurgu-korku filmlerinde, korku öğesi hem üreme hem de kadın korkusu olarak bulunur. Ben bu tip anlatıları görüngübilimsel yöntemle okuyarak hem teknoloji hem de kadına yönelik güvensizliğin aynı ataerkil sistemden kaynaklandığını göstermeye çalışacağım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The women as a subject of violence have always been used as a theme in cinema. Science-fiction films have taken a further step and raised the issue of the existence of women at all. As opposite of horror cinema, which portrays many fearful maternal images, this genre does react against such sentimental positions. But with the rise of technological culture the role of women also changed. Science-fiction horrors that abound contemporary cinema can be seen as horrors of reproduction as well as women. I will offer a reading of such narratives in the light of phenomenology to reveal the distrust towards technology and women resulting from the same patriarchical system. vu