İşletmelerde toplam kalite yönetimi'ne geçişin projelendirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on implementation of total quality management in business enterprises
- Tez No: 130016
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezi, işletmelerde toplam kalite yönetimine geçiş için daha sistematik ve izlenebilir bir yol oluşturabilmeyi amaçlamaktadır. Stratejik planlama, süreç yönetimi ve performans yönetimi ana aşamalarının birbirine sürekli bağlanmasıyla oluşan bu yol, önerilen geçiş modelinin temel kısımlarını oluşturmaktadır. Stratejik planlama, kuruluşlarda gerçekleştirilen faaliyetlerin ana amaçlarını oluşturmak ve kuruluşa, ilerlediği yolda bir yön vermek için gerçekleştirilir. Bunu takip eden süreç yönetimi çalışmaları, belirlenen yön için kuruluşun gerekli düzeni almasını sağlar. Performans yönetimi aşamasında, hedeflere yönelik olarak kuruluş performansı izlenir ve değerlendirilir. Bu değerlendirmeye bağlı olarak da kuruluş hedeflerinin yeniden belirlenmesi ile bir sonraki döngü başlamış olur. Bahsedilen amacı paylaşan kuruluşların içinde, bire bir yapılan çalışmalar, anlatılan bu aşamaların uygulamalarından oluşmaktadır. Uygulamaların düzeni ve ilişkisi, anlatılan aşamaların alt detayları olarak tez içinde izlenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to create a more systematic and traceable path for implementation of total quality management in business enterprises. The main sections on this path are the continuous repeat of these three subjects: strategic planning, process management, performance management. Strategic planning is the action to create the main goals of an enterprise and direct it towards these goals. In the following step, process management creates the required facilities in order to reach these goals. In the final step, performance monitoring and assessment takes place due to these goals. According to the results of this step, new goals are determined and the next cycle of the steps mentioned above starts. Examples shown in thesis' scope are the applications executed during the implementation process. Order and relation of these minor steps can be followed in detail under the main steps mentioned above. ^- VI