Uzaktan algılama (remote sensing) çalışmalarının tarım ekonomisi üzerine etkileri, Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye uygulamalarının incelenmesi
The Effect of remote sensing research on agriculture economics, the investigation of the application on Turkey and European Union countries
  1. Tez No: 130020
  2. Yazar: ULAÇ ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Uzaktan Algılama, yeryüzünün ve yer kaynaklarının incelenmesinde, onlarla fiziksel bağlantı kurmadan kaydetme ve inceleme tekniğidir. Uzaktan Algılama Tekniği, doğrudan arazi çalışmalarına gidilmeden yada en aza indirgenerek doğal kaynakların uydu veya uçaklarla gözlemlenerek incelenmesine olanak sağlar. Uzaktan Algılama Tekniğinin yoğun olarak kullanıldığı alanlardan bir tanesi de tarımdır. Bu teknik, toprağın verimli bir biçimde işletilerek tarımsal üretimin arttırılması ve ulusal kalkınmayı hızlandıracak yapının kurulması ile parçalanmış arazilerin birleştirilmesi ve toplulaştırılması ile tekrar parçalanması ve küçülmesini önleyici önlemlerin alınmasında, ayrıca toprak ve su kaynaklarının korunması, ıslahı, geliştirilmesi ve verimliliğinin sürdürülmesinin sağlanmasında, tarımsal verimin arttırılması, istihdam olanaklarının arttırılması faaliyetlerinde kullanılabilir. Avrupa Birliği üye ülkelerinin tarım politikalarını siyasi ve ekonomik anlamda bütünleştiren Ortak Tarım Politikası, belirlenen ortak fiyatların korunması amacıyla oluşturulmuş çeşitli kurallar çerçevesinde işleyen geniş kapsamlı bir mekanizmadır. Halen Topluluk bütçesinin yarısı, ekonomisinin %5'ine karşılık gelen tarım sektörüne aktarılmaktadır. Türkiye'nin Avrupa Birliğine katılma süreci yaklaşık 40 yıldan beri devam etmekle birlikte Helsinki Zirvesinin ardından farklı bir boyut kazanmıştır. Bu doğrultuda üyelik yolunda temel belgelerden biri olan Ulusal Programda Ortak Tarım Politikasına uyumla ilgili hedeflere kapsamlı olarak yer verilmiştir. Uzaktan Algılama Tekniği, Türk Tarım Politikalarının Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikasına uyumlaştırılmasında etkin bir yöntem olarak uygulama alanı bulmaktadır. Arazi Kayıt Sisteminin kurulması, Bitkisel Üretim, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Politikaları gibi alanlarda ülke kaynaklarının izlenmesi ve rasyonel olarak kullanılması bu teknikle daha etkin bir şekilde yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Remote Sensing is the technic of registration and investigation in the field of investigating the earth and the resources, without getting any physical connection with them. The Remote Sensing Technic gives the oppotunity to investigate the natural sources by observing them using planes or satellites, without going directly to the ground studies or by minimizing them. One of the areas that the Remote Sensing Technic is intensely used is the agriculture. This technic can be used in the activities of increasing the agricultural product by operating the soil in productive ways; and of setting up the structure that will speed up the national development with uniting and grouping the seperated property and taking necessary precautions to prevent their seperation into smaller pieces again; in addition to these, of supplying the protection, improvement, development of soil and water resources and the continuity of productivity; of increasing the agricultural improvement; and of increasing employment opportunities. The Common Agriculture Policy which combines the agriculture policies of the member countries by means of political and economical, is a wide range mechanism running whitin the limits of various rules which has been set to protect the determined common prices. Presently, half of The Community budget is being transferred to the agriculture sector, which constitutes %5 of its economy. Altough the process of Turkey's joining to the European Union has continued for about 40 years, it has taken a different dimension after Helsinki Summit. In this direction, objectives related with the Common Agriculture Policy in the National Programme has widely taken place. Remote Sensing Technic is useful as an effective method in adapting the Turkish Agriculture Policies to the European Union Common Agriculture Policy. The constitution of Land Registeration System, the observation of the country's resources and making use of them rationally in the areas such as Vegetal Production, Forestry and Rural Development Policies can be made more effectively using this technic. VI