Dinsel başaçıkma faaliyetleri ölçeğinin güvenilirlik ve geçerlik çalışması
The Study of reliability and validity of the religious coping activities scales
- Tez No: 130021
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YAPAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amaçları, dini başaçıkma aktiviteleriyle ilgili sayısal verilerin daha iyi anlaşılması için konuyla ilgili kavramsal altyapıyı açıklamak ve Pargament'in Dinsel Başaçıkma Faaliyetleri Ölçeği'ni Türkçeye uyarlayarak, bu ölçeğin güvenilirlik ve geçerliğini saptamaktır. Araştırmanın örneklemi, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğrenim gören tesadüfi yöntemle seçilmiş 100 kişilik (erkek= 40, kız= 60 ) bîr gruptur. Yaş ranjı 19-23 olan örneklemin, yaş ortalaması 20'dir. Veri toplama aracı olarak, Pargament tarafından geliştirilen Dinsel Başaçıkma Faaliyetleri Ölçeği'nin, Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Ölçeğin güvenilirliği için, iki-yarım test ve Kuder-Richardson-20 teknikleriyle elde edilen bulgular sırasıyla r=.70 ve r=.84'tür. Geçerlik için iç tutarlılık ve faktör analizi teknikleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aims of this study are to establish the conseptual base about religious coping activities for comprehending the numerical data, to adapt Pargament's Religious Coping Activities Scales to Turkish, and to study its reliability and validity.The instrument used for gathering data was the Turkish version of the Religious Coping Activities Scales, which was constructed and developed by Pargament. The sample of this study was randomly selested from the group of students (N= 100) who study at the faculties of Divinity of Dokuz Eylul University (m= 40, f= 60). The age of sample was ranging from 19 to 23. The average age of the sample 20. The results, which were gathered through the reliability techniques of sprit-half and Kuder-Richardson-20 showed that the coefficients were r=.70 and r=.84 respectively. The validity techniques of internal consistency and factor analysis were used. The item-total score correlation coefficients were between -.32 and 63, at p< 0.01 significant level. A principal components factor analysis utilizing varimax rotation procedure extracted 9 factors, which account 64 % of the variance. VI