Türkiye'de Avrupa Birliği'nde mesleki rehberlik uygulmaları -Türkiye'deki Uygulamada karşılaşılan sorunlara ilişkin bir önerme-
Vocational guidance applications in Turkey and in the European Union - a propostion targeting to the problems of the Turkey's application-
  1. Tez No: 130019
  2. Yazar: HÜSEYİN BALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUL ZENGİNGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Çağdaş toplumlarda bireyin yaşamı boyunca verdiği önemli kararlardan bir tanesi meslek seçimidir. Birey, mesleki tercihini yapma aşamasında mesleki rehberlik hizmetlerinden yararlanma ihtiyacı duyacaktır. İyi ve yeterli bir mesleki rehberlik hizmeti alarak mesleğini seçen bir birey, ileride mesleğini başarılı ve istekli bir şekilde yapabilecektir. Bireyin öğrenim gördüğü okulun en önemli ve uzun vadeli sorumluluklarından birisi, bireye meslek hayatı ile ilgili planlarında yardım etmektir. Bu da okullardaki rehberlik birimlerinin sunacağı mesleki rehberlik hizmetlerini ön plana çıkarmaktadır. İşte bu noktada, Türkiye'deki ortaöğretim - lise kademesindeki okullarda mesleki rehberlik uygulamaları büyük önem kazanmaktadır. Verilen mesleki rehberlik hizmetinin kalitesi yeterli midir? Bu hizmeti veren uzmanların, yeterli eğitimi var mıdır, verdikleri bu hizmetle öğrencilerine faydalı olabiliyorlar mı ve kendilerini bu konuda geliştirecek faaliyetlerde bulunuyorlar mı? Bunların dışında önemli olan bîr konu da mesleki rehberliğin istihdam piyasasına olan etkileri ile ilgilidir. Mesleki rehberliğin istihdam piyasasına istihdamı artırıcı, işsizliği azaltıcı ve istihdamda kaliteyi artırma yönünde etkileri söz konusu mu ve acaba, Türkiye'de mesleki rehberlik ayrı bir uzmanlık dalı mı? Bu çalışmada bu sorulara yanıt aranmaya çalışılmış, gerçekleştirilen anket çalışmasıyla birlikte, Türkiye için yeni bir mesleki rehberlik sistemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In modern societies, choice of profession and job decision is one of the most important decision that an individual makes all through his life. While making this decision he will need professional vocational guidance because one who has taken sufficient and good vocational guidance will make correct decision about his choice of profession and be willing to do his job and become successful in the future. One of the most important and long-term responsibility of the school a student is to help about the future plans of his job decision. At this point, guidance services given at the high school become substantially important. But here we come across with many questions. Is the vocational guidance services given at schools sufficient enough? Are the vocational guidance counsellors well educated and what are the criterias for their self - development? Will the vocational guidance services efficient about reducing unemployment and increasing the quality in work? Is the vocational guidance counselling a specialized branch in Turkey? In this study, we tried to find answers to these questions and by the help of a public survey which has been held in İzmir, we proposed a new vocational guidance service system for Turkey. VI