İslami kadın dergilerinde kadına yüklenen anlamsal rollerin dağılımı
Allocation of semantic roles based on women in Islamic woman magazines
- Tez No: 130062
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Eleştirel Söylem Çözümlemesi'nin genel çerçevesinde, 1997-2001 döneminde yayımlanan İslami kadın dergilerinde, toplumsal aktör olarak kadına yüklenen anlamsal roller açısından ideolojik tabanlı dilsel eyletimin kullanımsal çözümlemesini yapmaktır. Bu çözümlemenin temelinde Türkiye'de yaşanan İslami sürecin söylemsel kurgulanmasının saptanması yer almaktadır. Bunun yanında bu çalışma 1997- 2001 dönemini, laik Türkiye Cumhuriyeti rejimine ve kurumlarına karşı toplumsal çatışma/farklılık alanı olarak algılamaktadır ve bu nedenle şu soruların yanıtlarını belirlemeyi hedeflemektedir: a)Kadınların toplumsal aktörler olarak İslami kadın dergilerindeki temsilleri ve bu temsilleştirmede ideolojinin belirleyici rolü nasd biçimlenmiştir? b) İslami söylemin kurgulanmasında söz konusu ideolojinin beslediği toplumsal temsillerin rolü nedir? İslami dergilerde yer alan söylemin kurgulanmasında, toplumsal aktörler olarak kadınların anlamsal temsilleri ve toplumsal temsiller kavramında yorumlanması için çok disiplinli yaklaşımlara gereksinim vardır. Bu gereksinimi karşılamak için, katılımcı rollerinin dilsel tabanlı temsillerinin belirlenmesinde anlamsal rol çözümlemesi yapılması böylece, toplumsal aktörler olarak 1997-2001 döneminde, İslami söylemde toplumsal aktörler olarak kadına yüklenen katılımcı rollerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. İkincil olarak toplum ruhbilimcilerin önerdiği toplumsal temsil kuramından yararlanarak seçilen toplumsal aktörlerin anlamsal düzenlemesinde toplumsal temsillerin etkisinin açıklanması amaçlanmaktadır. Bu kurumsal çerçevede, anlamsal rollerin kurucu öğelerinin katılımcılara Türkiye'nin laik rejim modeli ve kurumlarına karşı oluşturulan yeni toplumsal çatışma/farklılık alanı olarak İslami sürecin oluşumunda İslamcı kadın aktörlerin etken ve edilgen rollerinin belirlenmesi ve böylece ideolojilerine katkılarının belirlenmesi hedeflenmektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Within the broader framework of Critical Discourse Analysis, this study carries out a pragmatic analysis in terms of semantic roles of the ideologically based linguistic manipulation underlying Islamic woman magazines with special reference to social actors involved in Islamic discourse experienced by Turkish society between the period of 1997-2001. More specifically this study perceives the 1997-2001 period as a new social struggle difference process against the secular Turkish Republic regime and its institutions and aims to investigate: a) How are the representations of women as social actors in Islamic woman magazines and what is the significant role of ideology in this representation? b) What is the role of social representations and identities nourished by this ideology in the construction of the Islamic discourse? A detailed investigation of discourse strategies employed in Islamic magazines in terms of the representations of women as social actors and their interpretation through the concept of social representations requires an interdisciplinary approach. In order to meet this requirement, it seems plausible to carry out a semantic role analysis to identify the linguistically based representations of participant roles assigned to the women as social actors concerning the Islamic discourse between 1997-2001 and then to refer to the social representation theory suggested by social psychologists in an attempt to explain the effect of social representations on the semantic configurations of the given social actors. In this analytic framework, semantic roles exhibit the structural features that may serve to present the social representations by assigning to the participants some special involvement in and responsibility for the social struggle process against the secular Turkish Republic regime and its institutions as a social, political and cultural phenomenon. VII