İçedönük dindarlık benlik tasarım arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A Study on relationship between intrinsic religiousness and self-concept
- Tez No: 130064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, öncelikle dindarlık ile benlik tasarımı arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya koymak, daha sonra da bu değişkenlerin bazı demografik değişkenlerle olan ilişkilerini incelemektir. Araştırmanın örneklemi D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi'nde ve İzmir'de bulunan değişik fakültelerde öğrenim gören 595 (kız=263, erkek=332) üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Allport ve Ross'un Dinsel Eğilim Ölçeği ile Baymur'un Benlik Tasarımı Envanteri kullanılmış ve şu sonuçlara ulaşılmıştır: içedönük dindarlık eğilimi gösterenlerin dinsel eğilim puanlan ile benlik tasarımı arasında anlamlı bir ilişki vardır (r=232 ; p.05). Buna karşılık öğrenim gördüğü alan (r=-.271 ; p.05). Benlik tasarımı ile cinsiyet (r=-.116), sosyo-ekonomik düzey (r=-.167), hayatının büyük kısmını geçirdiği yer (r=-.205) ve dinsel eğilim değişkenleri (r=.214) arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study, first of all, is to demonstrate the relationship between religiousness (R) and serf-concept (SC); secondly, to demonstrate the relationship between these variables and some demographic variables. The sample of the study consists of 595 (female: 263, male: 332) university students who study at the Faculty of Theology (FT) of Dokuz Eylul University and at the different kinds of faculty in Izmir. As instruments of gathering data, Allport and Ross's Religious Orientation Scale and Baymur's Serf-Concept Inventory were used. The results were such as the following: There is a significant relationship between the scores of intrinsic religiousness orientation (IRO) and self-concept (r=.232 ; p.05). The relationship among SC and sex (r=-.116), socio-economic status (r=-.167), environment in which one grown up (r=-.205) and variables of RO was found significant (p.05).