Türkiye enerji sektöründe yeniden yapılanma stratejisi çerçevesinde özelleştirme boyutlarının belirlenmesi
In Turkey energy sector determined privatisation dimensions in all around restructuring strategy
  1. Tez No: 130073
  2. Yazar: AYSUN YENİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Enerji sektörü sürekli yatırım gerektiren ve yoğun sermaye isteyen bir işkoludur. Uzun vadeli planlama, arama ve hazırlık, etkin ve verimli üretim, hızlı pazarlama zorunludur. Özellikle son yıllarda enerji sektörünün gelişimine bakıldığında, dışa bağımlı alternatif enerji kaynaklarının ülkemize girmesi (elektrik, ithal kömür, petrol ve doğalgaz gibi) kamu sektöründe yaşanan yönetsel ve özelleştirme politikalarının belirsizliğinden kaynaklanan sorunlar, enerji sektörünün gelişme dinamiğinin kaybolmasına yol açmıştır. Bugün var olan ve önümüzdeki yıllarda giderek daha büyük boyutlara ulaşması beklenen enerji açığının azaltılabilmesi için üretim seviyesinin arttırılması zorunluluğu vardır. Bu, kendi öz kaynaklarımıza dayalı bir enerji üretim-tüketim dengesinin kısa ve orta vadede kurulabilmesi için, başka bir deyişle dışarıdan karşılanan elektrik, kömür, petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarının tüketimdeki paylarının azaltılması açısından önemlidir. Bu noktada, enerji üretiminin arttırılarak, enerji açığının kapatılmasına olanak sağlayacak enerji yatırımlarının süratle tamamlanması için, sektörün özel şirketlere, dolayısıyla özel yatırımlara açılmasının gerekliliğine inanılmaktadır. Çalışmada, bu düşünceden hareketle, enerji sektöründe bu ihtiyaca yanıt vereceği öngörülerek yürürlüğe giren yasal düzenlemelerin neler olduğu ve bu düzenlemeler doğrultusunda sektörde yeniden yapılanma çalışmalarına ilişkin süreç ele alınarak, bu amaca yardımcı olacak teknikler bir model ile birleştirilerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana amacı; enerji sektöründe yeniden yapılanmaya tabi tutulan kuruluşların, yeniden yapılanma dönemi ve yeniden yapılanma dönemi sonrasında yaşadıkları değişimin titizlikle incelenerek sektördeki beklentilere verdiği yanıtın ne yönde olduğunu belirleyebilmektir. Bu amaçla, öncelikle sektörde yer alan kuruluşların yeniden yapılanma dönemi ve yeniden yapılanma dönemi sonrasına ilişkin kar, satış, satış fiyatları, yatırım rakamları ile kapasite kullanım oranları arasındaki ilişkinin ölçülmesine yönelik doğrusal regresyon modelleri oluşturulmuştur. Geliştirilen modellerden yola çıkılarak, kar, satış, satış fiyatları, yatırım ve kapasite kullanım oranları, hem yeniden yapılanma dönemi hem de yeniden yapılanma dönemi sonrası için analiz edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy sector is a branch of work which has been required continuously investment and dense capital. In this sector have to make long periodical planning, searching and preparation, active and productive production, swift marketing. Specially in last years, our country get into importation alternative energy sources (electricity, coal, petroleum and natural gas etc.) lived problems due to in the public sector indefinite privatisation politicies have caused losing development dynamic of energy services. Production level has to be increased for decreasing energy deficit which has been reached gradually more important dimensions. This is important for organizing short and middle periodical an energy production-consumption balance and that point of decreased importation electricity, coal, petroleum and natural gas etc, energy sources consumption shares. In this point, sector has to be opened private companies and private investments to complete consequently energy investments which will cover energy deficit. In the study with this idea, in the energy sector legal preparations and process related to the restructuring works have been examined by means of models. Main intent of the study have determined the answer which have been given by the energy sector establishments related to restructuring period and after restructuring period expectations. With this aim, first, in the sector establishments having changes profit, sale, sale prices, investment figures with capacity rates related to restructuring period and after restructuring period have been measured by means of regression models. In that models which is improved profit, sale, sale prices, investment and capacity rates have been made analysis for restructuring period and after restructuring period.