1919-1922 yılları arasında İzmir'de gündelik yaşam
Daily life in İzmir between 1919-1922
  1. Tez No: 130072
  2. Yazar: SERAP CEREZCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖNSÖZ Hazırlamış olduğumuz bu tez çalışmasında gündelik yaşamın işgal dönemindeki akışını konu edindik. Şimdiye kadar hazırlanan, çalışmalarda gündelik yaşam konusunun detaylarına inilmemiş olması bu konu üzerindeki ilgimizi arttırdı. Siyasi ve ekonomik tarih incelemelerine alternatif bir sosyal tarih çalışması yapılmasını uygun gördük. Çalışmamızda işgal ile birlikte insanların değişen yaşam standartları, Türkler ve diğer milletlere mensup insanların içinde bulundukları koşullar ve günlük hayatın akışı içinde karşılaşılabilecek tüm konulan ele aldık. Nedense kıyıda köşede kalan, ancak hiçbir zaman daha az önemli olmayan gündelik hayat şimdiye kadar yeterince irdelenmemişti. İşgal döneminde bağımsızlığı elinden alman Türk Halkı'nın içine düştüğü acı durum ve İzmir'de yaşayan diğer milletler ile Türk Halkı' nın yaşam tarzı arasındaki farklılığın belirginliği, çalışmamızın başlangıç noktasını oluşturdu. Ayrıca, kozmopolit bir şehir olan İzmir'in incelediğimiz dönemdeki sosyal hayatım bir bütün olarak ele alacak olursak yaşanan mozaiğin renkli görüntüleri çalışmamızın kapsayacağı alanları belirlememiz için ışık tuttu. Tez çalışması süresince; desteklerini ve rehberliklerini hiçbir zaman benden esirgemeyen, sorularıma daima büyük bir içtenlik ve sabırla yanıt veren değerli hocalarım Yrd. Doç. Dr. Kemal An' ya ve Prof. Dr. Zeki Arıkan' a yardımlarından dolayı sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim. Kaynaklara ulaşmamda yardımcı olan İzmir Milli Kütüphane ve Enstitü çalışanlarına teşekkür ederim. Ayrıca çalışmam süresince maddi ve manevi desteklerini yanımda hissettiğim aileme de sonsuz teşekkürler. Serap ÇEREZCİ İzmir, 2003 X
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this research is to introduce the characteristics of the Daily Life in İzmir between 1919-1922. The occupation of İzmir by Greece changed many things especially the style of the Daily Life. The occupation of İzmir was carried out based on the 7th article of the Mondros Armistice Pact. After the occupation of İzmir, Greek, Armenian, Jewish and the people who were the members of the Europian governments could live in a comfortable and free environment while Turkish people were living under pressure with lots of difficulties. The relationships of the daily life, education, newspapers, health and entertainment changed because of the occupation. Greek, which has applied martial law in all aspects of the Daily Life, controlled the population of Izmir espescially Turkish population by censorship and pressure. The different styles of lives among the nations in İzmir were perceived more effectively in that term. This multiple structure which was seen between Turks and other nations brought the discrimination of“Giaour İzmir”and“Turk İzmir”, in our research, we have, combined three chapters to introduce the changing characterstics of İzmir by the occupation and the daily lives of two different kinds of İzmir. First Chapter : The occupation of İzmir Second Chapter : The Socioeconomic structure Third Chapter : İzmir in the flow of Daily Life We have benefitted from the Turkish newspapers of that period, the works of art which are memories and the researches which were done before and the articles. We have tried to use tables to make information more clear. VI