Eğitim hakkı ve özgürlüğü bağlamında vakıf üniversiteleri
Education right and freedom in the framework of private higher education institutions
  1. Tez No: 130100
  2. Yazar: SERKAN ÇINARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Anayasamızın 42. maddesinde yer alan vatandaşlarımıza tanınan eğitim hakkı, diğer yanda ise Yükseköğretim kurumlarının kapısına dayanmış çoğunluğu 18-20 yaşlarında 1.5 milyonu aşmakta olan vatandaşlarımız ortaya devlet bakımından acil olarak çözülmesi gereken bir çelişkiyi gözler önüne sermektedir. Yükseköğretim hizmetinin kamusal bir hizmet olduğu gerçeği karşında bu hizmeti yüklenecek kamu ve özel yükseköğretim kurumlarının yanyana belli bir entegrasyon içinde yer almaları kaçınılmaz bir zorunluluk gibi görünmektedir. Elbette yükseköğretim kamusal bir hizmettir ve bu hizmeti görecek olan özel yükseköğretim kurumlarının üzerinde, devletin denetim ve gözetim sorumluluğu titizlikle yerine getirilmelidir. Her ne kadar vakıf üniversitelerine Anayasamız başta olmak üzere 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu mevcut haliyle cevaz vermekte ise de kamu üniversiteleri ile arasında belli bir bütünleşme sağlanacak düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Anayasamızın 130. maddesine ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa eklenen vakıf üniversiteleri ile ilgili düzenlemeler karşısında devlet yardımı alarak seçkin eğitim kadrosuyla mali durumu iyi öğrencilere hitap eden vakıf üniversitelerinin kamu üniversiteleri ile arasındaki teknik ve maddi imkan eşitsizlikleri her geçen artmakta ve çözüm ve önerilere muhtaç bir hal almaktadır. İşte bu imkan ve fırsat eşitsizliklerini ortaya koyabilmek ve genç nüfusu fazla, eğitime uzun bir süre daha yeterli kaynak ayıramıyacak olan ülkemizde yükseköğretimde önemli bir alternatif olabilecek gibi gözüken vakıf üniversiteleri ile ilgili yapılabilecek düzenlemeleri eğitim hakkı ve özgürlüğü bağlamında belirlemek için bu çalışmamızı hazırlamaya karar verdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to analyse the present situation of higher education in Turkey in terms of private higher education institutions and education right. The 42 nd Article of Turkish Constitution is about education right of Turkish citizens and higher education is a public service that is offered by the government. However; higher education is in great demand in Turkey because the population between 18-20 years old is about 1.5 million. In this case, a problem occurs for the government. Thus, the establishment of private higher education institutions becomes a necessity to meet the demand for higher education. This demand can be met both by public and private higher education institutions. Since higher education is a public service, the private higher education institutions should be under the supervision and control of the government. The private higher education institutions are established under Higher Education law (Number 1547) and Turkish Constitution (Article 130). The integration between the public and private higher education institutions can be actualised by new laws, regulations and etc. The private higher education institutions have better technical and physical facilities than the public higher education institutions because of the high tuition fees and the financial support they receive from the government. The inequality between the public and private higher education institutions in terms of better technical and physical facilities should be balanced. VI