Kuzey Tunus'taki Ghar El-Meleh Eski Limanı'nın koruma sorunlarının değerlendirilmesi ve limanın canlandırılması için öneriler
The old harbour of Ghar El Meleh in northern tunisia: An evaluation of its conservation problems and proposals for its revitalization'
- Tez No: 838283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUBA KASMO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Ghar El Melh alanının potansiyelinin analizi, şehirin ve çeşitli anıtlarının tarihinin ve mimari öneminin kavranmasını sağlamıştır. Bunlar köyün kentsel yapısının temelini oluşturmakta, şehire özel bir kimlik kazandırmakta ve onu zamana bağlamaktadır. Bugün bu mirasın unutulduğunu ve terk edildiğini söylemek kabul edilemez bir tutumdur. Bu ihmalin hiçbir haklı gerekçesi yoktur, zira bu binalar büyük önem taşıyan mimari bir ölçütü temsil etmektedir. Şehir kentsel ve ekonomik gelişimi için kullanılması gereken bir referanstır. Kısacası, tez çalışması kapsamında toplumlara büyük ölçüde ilham veren kültürel bir miras incelenecektir. Çalışmamıza konu olan ve“Mkhazen”olarak bilinen Ghar El Melh kışlası binası zengin bir potansiyele sahip olmakla birlikte bakımsız ve terk edilmiş bir durumdadır. Mülkiyet sorunu nedeniyle henüz Tunus'un ulusal mirasının bir parçası olarak listelenmemiş olması büyük bir talihsizlik olarak değerlendirilmektedir. Bakımsızlık nedeniyle kışla binası hem içten hem de dıştan sürekli bir bozulma halindedir. Bu bozulma binanın hem mimari dokusuna hem de yapısına zarar vermekte ve ilgili makamların bu vahim durumu düzeltmek için derhal harekete geçmesini gerektirmektedir. Tezin amacı, Ghar El Melh cephaneliğinin gelecek nesiller için iyi durumda kalmasını sağlamak amacıyla bir koruma projesi hazırlamak için gerekli müdahalelerin niteliğini ve kapsamını belirlemektir. Çalışma, kışlanın mevcut inşaat durumunun ayrıntılı bir tanımını içermekte ve daha sonra restitüsyon ve restorasyon çalışmalarına temel teşkil edecek bir dizi araştırma ile desteklenmektedir. Binanın mevcut durumu fotoğraflar, rölöve çizimleri ve malzeme ve hasar değerlendirmesi ile gösterilmektedir. Bu bağlamda, çalışma alanına ilişkin dokümantasyon eksikliğinin restitüsyon çalışmasının tamamlanmasının önünde bir engel teşkil edeceği belirtilmektedir. Binayı mevcut hasarlardan kurtararak canlı ve işlevsel tutmak ve değerini artıracak ve çevresindeki tüm alana yeniden hayat verecek bir faaliyet programı ile donatmak için çeşitli müdahalelerin yapılması gerekmektedir. Bu eylem sadece kışla için değil, eski askeri limanın tamamı için geçerli olmalıdır. Bu çalışmanın bir parçası olarak, mevcut endişe verici durumu göz önüne alındığında, sadece kışla binası incelenebilir. Ancak bir restorasyon uygulamasında Kışla binasının kendi başına onarılması mümkündür. Yapının yeniden kullanımı ve restorasyonuna ilişkin alınacak kararların liman ve tahkimatıyla bütünlük içermesi gerekmektedir. Yapılan analizler sonucunda en öncelikli müdahalenin fiziksel sağlamlaştırma olduğu ortaya çıkmıştır. Kültür varlıklarının korunması, yaşatılması ve sürekliliğinin sağlanması için uygun bir işlev verilmesi gerekmektedir. Bu program hazırlanırken, yapının kamuoyu tarafından bilinmeyi hak eden varlıklarını tanıtmanın bir garantisi olan kültür turizmine dikkat edilmelidir. Alanın kimliği olan kayıp özgünlüğün yeniden keşfedilmesi için halk, tarihi kucaklamaya çağrılmaktadır. Anahtar kelimerler; cephanelik , tersane, kışla, kültürel miras, kimlik, liman.
Özet (Çeviri)
Analysis of the potentials of the Ghar El Melh site has enabled us to grasp the historical and architectural importance of the village and its various monuments. These form the basis of its urban structure, giving it a specific identity and anchoring it in time. It's a shame to say that today this heritage is being forgotten and abandoned. A neglect for which there is no justification, since these buildings represent an architectural benchmark of great importance. A reference that we must use for the urban and economic development of this place. In short, we are faced with a typical cultural heritage that has given us a great deal of inspiration. Rich in potential, the building of the Ghar El Melh arsenal, known as the“Mkhazen”, the subject of our study, is not yet listed as part of Tunisia's national heritage due to the problem of ownership wich is considered a great misfortune. Due to a lack of maintenance, the barracks building is in a state of continuous deterioration, inside out. This deterioration is damaging both the architectural vocabulary and the structure of the building, requiring the concerned authorities to take immediate action to remedy this lamentable situation. the thesis aims to determine the nature and extent of the interventions required to prepare a conservation project for the Ghar El Melh arsenal, in order to ensure that it remains in good condition for future generations. The study includes a detailed description of the current state of construction of the arsenal, supported by a series of surveys that will subsequently serve as a basis for the restitution and restoration work. The current state of the building is illustrated with photographs, survey drawings and an assessment of materials and damage. In this respect, it is noted that the lack of documentation relating to the study site will be an obstacle to the completion of the restitution work. Various interventions need to be carried out in order to keep the building alive and functional by freeing it from the existing damage and equipping it with a programme of activities that will enhance its value and bring life back to the entire surrounding area. This action should apply not only to the barracks but to the whole former military port. As for this study, only the arsenal's building was examined, given its current alarming condition. However, in a restoration application, it is possible that the arsenal could be repaired on its own.. Decisions to be taken regarding the reuse and restoration of the building should include integrity with its harbour and fortification. Following the analysis, it was revealed that the highest priority intervention was physical consolidation. It is necessary to provide an appropriate function for the protection, survival and continuity of cultural assets. When preparing this programme, attention must be paid to cultural tourism, which serves as a guarantee of promoting the building's assets, that deserve to be known by the general public..The public is called upon to embrace its history in order to rediscover the lost authenticity that is the identity of the site. Key words shipyard, arsenal, cultural heritage, identity, harbour