Rekabetçi avantaj kazanmada insan kaynakları yönetiminin rolü
The Role of human resources management for gaining competitive advantage
  1. Tez No: 130099
  2. Yazar: DUYGU ÇAKIROKKALI ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET İş dünyasının karşı karşıya olduğu kıran kırana rekabet ortamında, firmaların her zamankinden daha çok“yeteneğe”ihtiyaçları vardır. Çünkü başarılı şirketlerin temelini oluşturan ve şirketi geleceğe taşıyacak olanlar o firmanın çalışanlarıdır.“Yetenek için Savaş”iş dünyasının yeni sloganıdır. Yeteneğin değerlendirilmesi ve elde tutulması firmaların en önemli meselesi haline gelmiştir. İnsan Kaynakları Yönetiminin rekabetçi avantaj için fark yaratmasının anlaşılmasıyla birlikte firmalar yenilikçi insan kaynakları uygulamalarını devreye sokmaya başladılar. İnsan Kaynakları Yönetimi çok uzun bir süreçten geçerek günümüzün modern anlamdaki yapısına kavuşmuştur. Fakat önünde halen aşması gereken pek çok yol vardır. Geleneksel anlamda sadece“personel yönetimi”işlevini sürdüren firma sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bu çalışmada, firmalardaki insan kaynakları fonksiyonunun ve yöneticilerinin rolü, entellektüel sermaye, bilgi yönetimi açısından firmaların hangi konumda oldukları araştırılmış, ayrıca kurum kültürü, küçülme, dış kaynaktan yararlanma, değişim mühendisliği, toplam kalite yönetimi gibi farklı yönetim teknikleri açısından insan kaynakları yönetiminin ne derece etkin olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma bir anket ile desteklenmiş ve insan kaynakları yönetiminin rekabetçi avantaj kazanmadaki rolü ortaya konmaya çalışılmıştır. Çıkan sonuçlar doğrultusunda insan kaynakları yönetimi ile rekabetçi avantaj arasındaki ilişkiyi gösteren bir model geliştirilmiştir. Çalışmanın hem akademik literatüre hem de iş çevresine katkı sağlaması, amacı ön planda tutulmuş, bu nedenle yaşanmış olaylara da yer verilmiş ve çalışma sırasında sık sık insan kaynakları yöneticilerinin bilgi ve görüşlerine başvurulmuştur. Bu yönüyle çalışma Türkiye'deki orta ve büyük ölçekteki işletmelerin insan kaynakları yönetimlerinin profilini yansıtmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The companies need many 'talent' more than ever, in contemporary and competitive business enviroment. Because what successful companies need, are the qualified employees to form out the basic structure and the future of the company. The new motto of the contemporary business is 'the war for talent'. The crucial problem of the modern companies is, the utilising of the talent and keeping it inside of the company for long term commitment. The companies, as a new approach, begin to apply the modern human resources applications, as they notice the competitive advantages of strategic human resources management. It has been a long term process of the HR management to reach its modern structure. However, it is for sure that there is much to add to todays HR understanding. As a traditional approach, there are more than expected number of companies that carry on process of 'personnel management'. In this study, the main roles of HR functions, the managers' roles and the positions of companies are researched from an intellectual capital and information management point of view. In addition, the efficiency of HR management has been evaluated, the corporate culture, downsizing, outsourcing, reengineering and total quality management aspects taken into account. The study has been strenghtened with a questionnaire with the purpose of underlining the role of HR management in increasing the competitive advantage of the company. Parallel to the results, a model has been designed to indicate the relationship between the HR management and the competitive advantage. The main purpose of the study is to assist the academic literature and the business enviroment. To add value to this purpose, actual cases and HR managers' knowledge and opinions are utilised in the scope of the sti Taking this point into account, it is obvious that the study reflects the p _ of HR management of the SMEs in Turkey. £? ^ Vll