Ekonomik istikrarın sağlanmasında anayasal iktisat alternatifi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Constitutional economics as an alternative in maintaining economic stabilitzation and the Turkish case
- Tez No: 130162
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
ÖZET Bir ekonomide makro ekonomik istikrarın sağlanması, en önemli iktisat politikası amaçlarından biri olarak görülmektedir. Ekonomik istikrar politikaları, uygulamada özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomik istikrar programları şeklinde ele alınmaktadır. Ortodoks, heterodoks ve IMF tipi istikrar programları olarak bilinen bu programlar, belirli bir süre içinde çeşitli iktisadi araçların ekonomik konjonktüre uygun şekilde bir bütünlük içinde uygulanmasını temel almaktadır. Böylece ekonomik istikrarsızlığın azaltılması ya da ekonomik istikrarın sürdürülebilirliği hedeflenmektedir. Klasik iktisat okulundan günümüze değin ekonomik istikrarın sağlanması ile ilgili teorik yaklaşımlar konuyu, devlet müdahalesi-serbest piyasa mantığı çerçevesinde incelemişlerdir. Çağdaş iktisadi düşünce okullarından Virginia Politik İktisat okulunun önerisi olan Anayasal iktisat teorisi, serbest piyasa düzenini benimseyen ve bu düzenin sağlanabilirliğinin koşullannın anayasal düzeyde belirlenmesi gerektiğini savunan bir yaklaşımdır. Anayasal iktisat, özellikle yurt içi istikrarın bozulmasının başlıca nedeni olarak ekonomiye aşırı devlet müdahalesini görmekte, bu nedenle devletin ekonomik alandaki yetkilerinin azaltılmasının ve anayasal kurallar ile sınırlandırılmasının yurt içi istikrarın oluşumunu kolaylaştıracağını savunmaktadır. Türkiye ekonomisi son on yıldır ciddi ekonomik krizler ile karşı karşıya kalmıştır. Bu krizler ile mücadelede uygulanan istikrar programları ise beklenen hedeflere ulaşmayı sağlayamamış, ekonomik istikrarsızlık problemi için güvenilir ve süreklilik taşıyan çözümler üretememiştir. Bu çalışmada öncelikle Türkiye'de yaşanan ekonomik istikrarsızlıklar VAR modeli yardımıyla incelenmiş, krizlerin yol açtığı ekonomik istikrarsızlıkların nedenleri ve bu istikrarsızlıklar ile mücadele politikaları değerlendirilmiştir. Daha sonra Anayasal iktisat yaklaşımının uygulanabilirliği, test edilmek istenmiştir. Bu amaçla milletvekillerinin ve akademisyenlerin görüşlerini temel alan bir anket düzenlenmiş ve bu anketin sonuçlarına göre yaklaşımın Türkiye ekonomisi açısından uygulanabilirliği ile ilgili değerlendirmeler yapılarak çalışma tamamlanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Maintaining macro economic stabilization in an economy is determined to be one of the most important economic policy aims. Especially in developing countries economic stabilization policies are used in the form of economic stabilization programs classified as orthodox, heterodoks and IMF programs aiming at maintaining macro economic stability by using various economic policy tools according to changes in economic conjuncture during a specific period. Since The Classical Economics, many schools of thoughts have determined economic stabilization with respect to public intervention versus free enterprise or visa versa. Constitutional economics adopts free enterprise as an economic order and suggests that the properties and applications of this order should be determined by constitutional rules. According to Constitutional economics one of the most important reasons of economic instability is excessive public intervention to economy. So limiting the roles of government in economy with constitutional rules is necessary to facilitate maintaining economic stabilization. Turkish economy has been facing serious economic crisis during the last ten years. Stabilization programs used in struggling with these crisis have not achieved successful results so credible and sustainable solutions for economic instability problem. In this context first of all, the effects of economic instability in Turkish economy is measured by using VAR analysis, reasons of instability and stabilization programs used in removing this instability are explained. Then it is tested whether Constitutional economics can be used in solving economic instability problem in Turkey by using a behavioral approach. With this aim a questionnaire measuring behavioral dimension of the concept is applied to parliaments and universities. According to the results of this questionnaire the possibility of using the economic suggestions of Constitutional economics in solving economic instability problem in Turkey is evaluated. VII