Ülkemizde son yıllarda yapılan bazı çevre düzenleme yarışmalarının peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi ve bazı öneriler
Discussing some environmental design competitions organized in recent years in Turkey from the landscape architectural point of view and some proposals
  1. Tez No: 13017
  2. Yazar: GAYE ÇULCUOĞLU(KORCAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL ÖZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜLKEMİZDE SON YILLARDA YAPILAN BAZI ÇEVRE DÜZENLEME YARIŞMALARININ PEYZAJ MİMARLI?I AÇISINDAN İRDELENMESİ VE BAZI ÖNERİLER Gaye (Korean) Çulcuoğlu Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTAN 1990, Sayfa Jüri: Prof. Dr. Yüksel ÖZTAN Prof. Dr. Nizamettin KOC Doç. Dr.; Nurcan UYDAŞ j Bu çalışmada, ülkemizde son yıllarda düzenlenen bazı çevre düzenleme yarışmaları, düzenlendikleri yıl, yarışmayı düzenleyen kuruluş, jüri üyeleri, ödüller, yarışmanın amacı, kapsamı ve projelerin şu andaki durumlarıyla tanıtılmıştır. Bu yarışmalarda danışman ve asli jüri üyeliği yapmış veya yarışman olarak katılmış kişilerin yarışma şartnameleri üzerindeki görüşleri alınmıştır. Özellikleri nedeniyle seçilen dört çevre düzenleme yarışmasının şartnameleri, jürilerin durumu, yarışmanın kapsamı, gereksinme programı, sözleşme tasarısı ve uyglama olabilirlikleri peyzaj mimarlığı açısından irdelenmiştir. Peyzaj mimarlığı hizmetlerinin tanımındaki eksiklikler belirtilmiş ve öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Çevre DüzenlemeYarışması, Şartna meler, Gereksinme Programı, Sözleşme Tasarısı.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT MASTERS THESIS DISCUSSING SOME ENVIRONMENTAL DESIGN COMPETITIONS ORGANIZED IN RECENT YEARS IN TURKEY FROM THE LANDSCAPE ARCHITECTURAL POINT OF VIEW AND SOME PROPOSALS Gaye (Korean) Çulcuoğlu Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Landscape Architecture Supervision Proff. Dr. Yüksel ÖZTAN 1990 Page: 118 Jury: Proff. Dr. Yüksel ÖZTAN Proff. Dr. Nizamettin KOÇ Ass. Proff. Dr. Nurcan UYDAŞ In this study, some environmental design competitions are introduced with their organization years, organizing foundations, contents and present conditions. The evaluations and criticisms on regulations of participants of these competitions as substitute or real jury member and competitor, included. Some environmental design competitions which are selected for their characteristics, their regulations, juries, contents, ne cessity program, contract scheme and their chance of applicabi lity have been discussed from the landscape architectural point of view. The insufficiencies definitions of landscape projects and app lications are pointed out, some different approaches are thought and proposed. KEYWORDS: Environmental design competitions, regulations, necessity program, contract scheme.