Şanlıurfa (Akçakale) tarımsal üretim planlaması
Agricultural production planning in Akçakale district of Şanlıurfa
  1. Tez No: 13016
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ CİNEMRE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
11 ÖZET DOKTORA TEZİ ŞANLIURFA (AKÇAKALE) TARIMSAL ÜRETİM PLANLAMASI Hüseyin Avni CİNEMRE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL 1990, sayfa: 188 Jüri: Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL Prof.Dr.Rasih DEMİRCİ Doç. Dr. Selahattin ERAKTAN Bu araştırmanın amacı; Şanlıurfa ili Akçakale ilçesindeki tarım işletmelerinin ekonomik analizini yapmak, mevcut üretim vasıtaları ve pazar şartları altında gelirlerini arttırma imkânlarını araştırmak, kuru ve sulu tarım şartlarında yeter gelirli minimum işletme büyüklüklerini tespit etmektir. Araştırmada işletmeler istatistik metodları kullanılarak işletme arazisi genişlikleri itibariyle 1-200 dekar, 201-500 dekar ve 500 dekardan büyük olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır. Veriler bu gruplara giren işletmelerden tabakalı tesadüfi örnekleme ile seçilen 135' inden yazılı anket yapılarak elde edilmiştir. Ekonomik analizlerde küçük ve orta işletmelerin işletme sonuçları itibariyle daha başarılı oldukları ancak büyük işletmelere oranla nakit problemi içinde bulundukları, aile işgücü başına tarımsal gelirin işletme büyüklüğü ile doğru orantılı, dekara tarımsal gelirin ise işletme büyüklüğü ile ters orantılı olduğu tespit edilmiştir. Planlama sonucunda işletme brüt kârında herhangi bir azalma olmadan suluda devamlı pamuk üretimi yerine pamuk-hububat münavebesi ikame edilmiş, kuru şartlardaIll sağlanan ürün çeşitliliği ile gelirin düşmesi önlenmiştir. Küçük işletmelerde brüt kâr planlama sonucunda önemli miktarda (% 19) artış göstermiştir. Şanlıurfa şartlarında hayvancılık faaliyeti dahil olmak üzere yeter geliri sağlayacak işletme büyüklükleri sulu şartlarda 25 dekar, kuru şartlarda 148 dekar olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Gini oranı, sermaye, brüt kâr, tarımsal gelir, toplam masraf, gayr isaf hasıla oranı işletme model leri, münavebe, pazar sınırlılıkları, çiftlik avlusu fiyat ları, teknik katsayılar, optimum ürün bileşimi, marjinal kıymetler, hassasiyet analizi, yeter gelir, minimum işletme büyüklüğü.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph D Thesis AGRICULTURAL PRODUCTION PLANNING IN AKÇAKALE DISTRICT OF ŞANLIURFA Hüseyin Avni CİNEMRE Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL 1990, Page: 188 Jury: Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL Prof.Dr.Rasih DEMİRCİ Assoc. Prof.Dr. Selahattin ERAKTAN The objectives of this study were; analyzing the economic structure of family farms in Akçakale district of Şanlıurfa province, searching for the possibilities of increasing farm incomes in subject to available production inputs and prevailing market conditions and finally to determine the minimum farm sizes which produce sufficient net farm income in irrigated and rainfed conditions separately. Farms were divided into three categories according to their sizes by means of appropriate statistical methods. These were farms having 1-200 decares of land, 201-500 decares of land and 500 and more decares of land. Data were collected from 135 sample farms which had been selected by the application of the method of stratified random sampling. Economic analysis showed that small and medium size farms were more successful than large farms but faced with more serious liquidity problems in comparison to large holdings. There was a negative correlation between size of farm and production per decare. Positive correlation was found between size of farm and agricultural income per family workers.In existing situation every year cotton comes to irrigated land. After planning, wheat-cotton rotation came in the plan without any reduction on net farm income because of diversified production of cash crops on non- irrigated land. Net farm income was considerably increased (% 19) in small farms. In Şanlıurfa conditions through these farm adjustments it has found that in irrigated farms 25 decares of land would produce sufficient net farm income. In rainfed condition same net farm income could be obtained from 148 decares of land. KEY WORDS : Gini ratio, capital, net farm income, agricultural income, gross ratio, farm plans, rotation, market limitations, farm gate prices, technical coefficients, optimum combination of activities, marjinal values, sensitivity analysis, sufficient farm income, minimum farm size.