Antalya kenti kıyı bandının gezi (=promenad) alanı olarak değerlendirilmesi
Development of the waterfront area of Antalya city as a promenade
  1. Tez No: 13018
  2. Yazar: M.SELÇUK SAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜKERREM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANTALYA KENTİ KIYI BANDININ GEZİ (=PROMENAD) ALANI OLARAK DE?ERLENDİRİLMESİ M.Selçuk SAYAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabil im Dalı Danışman: Doç.Dr.Mükerrem ARSLAN 1990, Sayfa: 270 Jüri: Doç. Dr.Mükerrem ARSLAN Prof.Dr.Nizamettin KOÇ Doç. Dr. Nurcan UYDAS Bu tezde; kıyısal bölgelerdeki gezi (=promenad) alanlarının, planlaması; rekreasyon ve çevreyle olan ilişkileri ve özenle seçilmiş bir çalışma alanı üzerinde, hukuksal ve fiziksel tüm olumsuz koşullara rağmen uygulanabilme şekli ve yöntemi araştırılmıştır. Değerlendirmede peyzaj mimarlığının temel ilkeleri esas alınmıştır. Tez, dört ana bölümden oluşmaktadır. Buna göre Giriş bölümü olan birinci bölüm, yine kendi içerisinde beş alt bölüm içermektedir. İlk alt bölümde, konuyla direk ilişkili ve ona mekan oluşturan“kıyı”kavramı konusunda İÜIV değişik kaynaklardan alınan tanımlamalar ayrıntılı olarak verilirken; ikinci alt bölümde kıyısal kaynaklar, dolayısıyla kıyıların taşıdığı önem üzerinde durulmakta ve ülkemizdeki kıyı kentleşmesinin mekansal gelişimine ilişkin kısa bir tarihçe yer almaktadır. Kıyısal alanlarla rekreasyon ilişkilerinin incelendiği üçüncü alt bölümü promenad alanlarında ve daha özel olarak kıyı parklarında planlama ve tasarımın temel ve ayrıntı ilkelerini ortaya koyan dördüncü alt bölüm izlemektedir. Özellikle bu bölüm promenad alanlarının tasarım ve uygulamasına ışık tutan Önemli bilgiler içermektedir. Beşinci alt bölümde ise,“Promenad Alanı-Çevre İlişkileri ve Ülkemizde Kentsel Kıyılar”başlığı altında, promenad alanlarının kentle, birbirleriyle ve denizle olan ilişkileri kısaca, incelenmekte ve ülkemizde kentsel kıyıların durumu, kıyı kanunlarının gelişimi de gözönünde tutularak ele alınmaktadır. Birinci bölümde konuya hazırlayıcı bilgiler bu şekilde verildikten sonra, araştırma süresince izlenen yöntem ve kullanılan her türlü malzemeye ilişkin kısa bilgi,“Materyal ve Yöntem”başlıklı ikinci bölümde yer almaktadır. Üçüncü bölümdeki araştırma sonuçları, genelden özele doğru bir sıralama izlemektedir. Bu sıralamaya göre, ilk alt bölümde, Antalya kentine ilişkin doğal ve kültürel özellikler verildikten sonra, ikinci alt bölümde, araştırma alanının kapsam ve özellik yönlerinden tanımlaması yapılmaktadır. Araştırma alanı içinde bulunan parkların ve halka açık diğer alanların özellikleri veV peyzaj mimarlığı yönünden değerlendirmenin yapıldığı üçüncü alt bölümde alanda bulunan düzenlemelerin iyi veya kötü yönlerde değerlendirmeleri yapılmakta ve planlamaya ilişkin öneriler sunulmaktadır. Araştırma alanında bulunan fiziksel ve yasal sorun ve engellerle, promenad alanı sisteminin kurulabilmesi için gerekli yasal düzenlemelere, yapısal ve bitkisel peyzaj planlamaya ilişkin bilgiler ve hiç de ütopik olmayan öneriler de dördüncü alt bölümde verilmektedir.“Sonuç ve Genel Öneriler”adlı dördüncü bölümde, Antalya kenti için konunun önemi kısaca bir kez daha vurgulanmakta ve öneri alan kullanımının gerçekleştirile bilmesi için çözümlenmesi ve aşılması gereken sorunlara ilişkin genel öneriler açıklanmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Promenad Alanı, Falez (Yalıyar) Kıyı Bandı, Kentsel Kıyılar Serbest Halk Kullanımı, Kıyı Kentleşmesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DEVELOPMENT OF THE WATERFRONT AREA OF ANTALYA CITY AS A PROMENADE M.Selçuk SAYAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscpe Architecture Supervisor: Assoc.Prof.Dr.Mükerrem ARSLAN 1990, Page: 270 Jury: Assoc.Prof.Dr. Mükerrem ARSLAN Prof.Dr.Nizamettin KOÇ Assoc. Prof.Dr.Nurcan UYDAŞ This thesis focuses on the planning of promenades along waterfront areas of coastal regions ; their relationship with recreational and environmental aspects and application on a carefully chosen pilot scheme, where statutery and physical difficulties exist. In the evaluation of the thesis, basic principles of Landscape Architecture have been deployed. The thesis comprises four parts. Part I which is“Introductory”, consists of five sub-headings. First sub-heading contains detailed descriptions taken from different sources, relevant to the concept of“coast”»whilst the second sub-heading deals with coastal VIVII resources, highlighting the importance resulting thereupon and gives a brief history of coastal urban development. The relationship of waterfronts along coastal regions with the recreation concept forms the main body of the third sub-heading, followed by basic and detailed principles of planning and design of promenades and waterfront parks in the fourth sub-heading. The information contained in the latter sub-heading is particularly important with regard to design and application. The fifth and final sub-heading,“The Relationship of Promenade Areas with Environment and Urban Coasts of Turkey”evaluates briefly the relationship of promenade areas with cities, each other and the sea. In addition, the status of coastal cities is considered taking into account the evolution of coastal regulations. The method followed during the research period and materials used for the preparation of this thesis are covered by part II,“Material and Method”In part III, results of the research are evaluated following a sequence from general, towards specific terras. In this order, the first sub-heading explains the natural and cultural properties of Antalya city. The second sub-heading sets the boundaries of the research area describing its particulars in greater detail. Specific properties of parks and other public access areas are discussed, evaluated in terms of Landscape Architecture and recommendations related to the planning concept are given in the third sub-heading. Fourth sub-heading touches upon physical and statuteryVIII problems and schortcoming applicable to the research area together with information and realistic proposals for establishing the promenade system and hard and soft landscaping. In part IV,“Conclusion and General Proposals”the importance of the subject is stressed for Antalya city and problems that need to be resolved for the realization of the intended use of the proposed area in question, are summarized. KEY WORDS : Promenade Area, Coastal Bluff (Seacliff), Coastal Band, Urban Waterfronts, Public Access, Coastal Urbanization.