Dışavurumcu sanatta primitivist eğilimler
Primitive trends in expressionist art
- Tez No: 130225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RASİM ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET ' Dışavurumcu Sanatta Primitivist Eğilimler“ konulu yüksek lisans tezinde, ”Modern Sanat“ kavramı ve onun içerdiği kapsam açıklanmıştır. Modern sanatın geniş yelpazesi içinde bulunan, en önemli sanat alanlarından biri olan ”“Dışavurumculuk”yani“Expretif Tavır”,“Primitivist Eğilimler”bağlamında incelenerek, bu eğilimlerin kaynağına inilmeye çalışılmıştır. sanatsal bakış açısıyla“primitivizm”kavramı irdelenerek“güç”ile eşleştirilip“inanç”boyutu ele alınmıştır. Konunun bu inançsal boyutunda ise,“Animizm”,“Şamanizm”gibi, ilkel toplumların dinsel bakış açıları ve sanat konusu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In my thesis entitled“ Primitive Trends in Expressionist Art ”, I have tired to approximate the matter by explaining the concept of“ Modern Art ”and its content. I have tired to discuss“ Expressionism ”and“ Expressionist Manner ”which are one of the most important art domain and taking place in the wide fan of modern art in the context of“ Primitive Trends ”and to find out the sources of these trends. First of all, I have discussed the concept of“ Primitivizm ”in the artistic viem and match it with“ Power ”and finally attached it to the“ Belief ”. In this section of my taper dedicated to the belief dimension, I have discussed such religious views and art of primitive societies as“ Animizm ”and“ Shamanizm ”.