Bireysel tercih olarak resimde yaban düşünce ve primitivizm
As individual preference savage idea and primitivism in painting
  1. Tez No: 289466
  2. Yazar: ÖZGÜR TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RASİM ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yabancılaşma, modern insanın toplumsal alanda yaşadığı en önemli sorunsaldır. Olgunun modern sanattaki tepkisel yansıması ise, ifadenin en yoğun dışlaştırıldığı primitivizm ve dışavurumculuk akımlarıdır. Endüstri devrimi sonrası romantiklerle başlayan duygucu tepkisel duruş, l. ve ll. Dünya savaşları sonrasında Primitivist ve dışavurumcu tepkilerle sanat alanında yansıma bulmuştur.Primitivizm akımının ortaya çıkmasındaki bir başka etken ise kolonilerin yaşamlarının ve kültürlerinin, modern bunalıma alternatif olarak algılanmasıdır. Kaya resimleri, Okyanusya ve Afrika ilkellerinin süslemeleri, ifadenin saflığı ve samimiyeti bağlamında modern sanatçıya önemli bir ilham kaynağı olmuştur. Burjuva kültürünün plastik sanatlardaki yansıması olan modernizm ve tüketim kültürü, özgürlük söylemlerinin altında paraya dayalı özgürlük ve varoluş ironisini barındırmaktadır. Günümüzde sanat kurumunun içinde bulunduğu durum, piyasa ekonomisinin dinamikleriyle biçimlendirilmektedir. Öznel ifade biçimlerinin üretim yöntemi olarak benimsendiği günümüz sanatında ortaya çıkan parçalanma, yabancılaşma ve kavram kargaşasını da beraberinde getirmektedir.Bu bağlamda resim sanatında yoğun öznel ifadeciliğin ortaya çıkardığı karmaşaya, ilkel insanların iletişimsel kaygılarla gerçekleştirdikleri kaya resimleri sorunsala öznel yaklaşım anlamında çözüm olarak önerilmiştir. Resimlerin gerçekleştirilmesinde kaya resimleri referans alınmıştır. Tez kapsamında incelenen sanatçılar; kişisel etkilenimin yanı sıra, varoluş ve yabancılaşma sorunsalına bireysel duruş ve ifadeciliğiyle çözüm üretmiş sanatçılardan seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alienation is the most important problematic of the modern people in the social life. The Reactive reflection of the fact in modern art is primitivism and expressionism that externalize of expression. The emotional reactive attitude which begun with Romantics after the Industrial revolution has reflected as Primitivism and Expressionism in plastic arts after The World War I. and II. periods.Another factor that mark the Primitivism is the perception colonial life and culture as an alternative of modern life crisis. Petroglyps and figuration of Oceanic and African primitives are source of inspiration in the context of pureness and conversance of expression for modern artists . Modernism and consumption culture that are reflection of bourgeois culture in plastic arts include freedom and existence irony based on money under the discourse of freedom. Today, the state of the art institution is shaped out by the dynamics of the market economy. The fragmentation that appears in Today?s art which adopts the method of production of subjective expressions brings the Alienation, the concept confusion.In this context, for the chaos by the consistent subjective expression in the pictorial art, the cave drawings which are drawed by the primitives for comunication issues are suggested as a solution in the aspect of subjective approach. Cave drawings were referenced for the realization of the pictures. The artists who were reviewed for the thesis were selected within in the artists who had personal stance on existence and alienation problematic and personal influence and resolved expressionism.