Amerikan bağımsız sineması ve John Cassavetes
American independent cinema and John Cassavetes
  1. Tez No: 130228
  2. Yazar: ELİF İDACITÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHAL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Sinema, teknolojiyle olan çok yakın ilişkisi nedeniyle ve büyük prodüksiyonlar gerektirdiği için, her zaman ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Başladığı günden bu yana sinemanın ticari anlamda kazandığı basanlar bu alana yapılan yatırımların artmasına neden olmuştur. Hollywood Sineması, uzun bir dönem bütün dünya sineması üzerinde ekonomik, politik ve estetik bir dayatma uygulamıştır. İdeolojik bir söylem aracı olarak sinema, kitleleri kendine çekme ve etkileme gücüyle kapitalist sistemin en önemli dayanak noktalarından birini oluşturdu. Teknolojini en son gelişmelerinden yararlanabilen, yaşamı en yüksek düzeyde estetize edebilen, göz alıcı konumuyla Hollywood Sineması, dünya pazarının tümünü elinde tutan dağıtım ağı ile birlikte aşılması güç bir set örmüştür. Ancak, geleneksel sinemanın benzer öyküleri aynı bakış açısından hemen hemen aynı anlatım yollarına başvurarak aktarması, sinema izleyicisinin farklı beklentilerine karşılık verecek denli yeni bir çizgi izlemedi. Bağımsız Sinema, Amerika'da böyle bir dönemde adından söz ettirmeye başlamıştır. İzleyicinin değişik olana duyduğu büyük ilgi ve sempati Amerikan Bağımsız Sinema endüstrisinin ortaya çıkmasının başlıca nedenlerinden biri olmuştur. Son yirmi yıldır Bağımsız Sinema, yalnızca izleyici kitlesinin değil yeni nesil sinemacıların da beğeni ve merakla takip ettiği uluslar arası bir oluşum olarak karşılandı. Bağımsız sinemaya gösterilen ilgi her geçen yıl biraz daha artmaktadır. Bu doğrultuda tezimin birinci bölümünde, Amerikan Bağımsız Sineması'nın rekabet içinde olduğu Hollywood Sineması'nın biçim, içerik ve endüstriyel yapısı incelendi. Bu inceleme için de Hollywood Sineması'nın ait olduğu Amerikan Toplum yapısı ve ideolojisi baz alınmıştır. vıikinci bölümde ise, Hollywood Sineması'nm geleneksel yapısına başkaldıran Amerikan Bağımsız Sineması'nm tarihsel gelişiminden başlayarak bugün varmış olduğu nokta biçim, içerik ve endüstriyel yapısı aracılığıyla incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Amerikan Bağımsız Sineması'nın henüz kurulma aşamasında iken çok önemli yapıtlarıyla hem kendi dönemine hem de kendisinden sonra gelen bağımsız yönetmenlere model olmuş John Cassavetes' in Faces, A Women Under The Influence ve The Killing of a Chinese Bookie adlı filmleri incelenip yönetmenin sinema anlayışı kültürel ve estetik açıdan değerlendirilmiştir. VI]
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The film-making industry is characterized by a sensitive economic situation, defined on one hand by its close relationship with technology and the sheer cost of major productions, and on the other by the major investments that the industry attracts because of its potential for big profit. For a long time, Hollywood has imposed economical, political and stylistic pressure on world cinema. Cinema, with its power to attract and influence the masses, is one of the ideological tools of the capitalist system. Hollywood cinema fits such a system perfectly, through its ability to paint an illusory, stylized portrait of everyday life by using the latest technology, and then to transmit this portrait to influence the masses, via its enormous channels of distribution. Such powers of influence and distribution are very difficult to compete against. However, Hollywood cinema also suffers from its very strength: its stories are well-known, oft-repeated, usually traditional, and told from a few very familiar perspectives. The strength of the Hollywood formula and the weight of the Hollywood film industry prevent it from making the jump to a new approach which could satisfy audience expectations. It is in such a context that independent cinema has become known. One of the reasons behind the success of the American independent film-making industry has been precisely audiences' interest in something new. In recent years, independent film-making has gained - and continues to gain - considerable momentum worldwide, not only through its growing audiences, but also through the arrival of new film-makers and artists. In light of these historical trends, the first chapter of this thesis considers the form, content and industry structure of independent cinema's biggest competitor, Hollywood, in the context of American social structure and American ideology. The second chapter studies the form, content and industry structure of independent cinema itself, beginning with its breakaway from the traditional Hollywood structure, and tracing its development up until the present day. VTTTIn the third chapter, I have studied a well-known independent film-maker, John Cassavetes, whose films, created at the time of the emergence of American independent cinema, had a great influence both on his contemporaries, and on successive generations of independent filmmakers. I have studied in particular the films Faces, A Women Under the Influence of a Man and the Killing of a Chinese Bookie, in order to understand Cassavetes' cinema from both a cultural and an aesthetic point of view.