60'lı yılların müzik akımlarının Amerikan sineması'ndaki yansımaları
The impact of 60's popular music in American cinema
  1. Tez No: 263247
  2. Yazar: ZAHİDE ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONCA YUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Çalışma, 60'lı yılların ABD'sinde politik, sosyolojik ve kültürel olaylar çerçevesinde gelişen müzik akımlarının, Amerikan Sineması üzerindeki etkilerini belirlemeyi hedeflemiştir. 60'larda öne çıkan Rock müziğin film müziği olarak kullanılmaya başlanması, filmlerin yapısında değişikliklere yol açarak, filmlerin içerik ve biçimlerini etkilemiştir. Çalışmanın Birinci Bölümü'nde 60'ların genel yapısı politik, sosyolojik ve kültürel başlıklar altında irdelenmiştir. Dönemin önemli politik gelişmeleri, toplumsal yapıdaki değişiklik, bunun sonucu gerçekleşen özgürlük hareketleri ve Uzakdoğu öğretilerinin etkisiyle gelişen Beat Akımı ve Hippiler anlatılmıştır. Çalışmanın İkinci Bölüm'ünde 60'lı yılların müzik akımları yapısal türleri bazında ve örnek müzisyenler aracılığıyla incelenmiştir. Çalışmanın Üçüncü Bölümü'nde 60'larda yaşanan köklü değişiklikler neticesinde şekil bulan Yeni Amerikan Sineması, ya da sinema tarihçisi Gerald Mast'ın“Hollywood Rönesansı”olarak adlandırdığı dönem, ortaya çıkış nedenleriyle birlikte verilmiştir. Amerikan Sineması'nı derinden etkileyen“İtalyan Yeni Gerçekçilik”ve“Fransız Yeni Dalga”akımları,“Klasik Hollywood Sineması”ve Bağımsız Amerikan Sineması'nın ortaya çıkışı incelenmiştir. Dördüncü ve Son Bölüm'de, 60'lı yılların müzik akımlarının Amerikan Sineması üzerindeki etkileri, 1964-1980“Hollywood Rönesansı”ve 1980'lerden günümüze Amerikan Sineması olmak üzere iki döneme ayrılarak, öne çıkan film örnekleriyle ortaya konmuştur. Bu bölümde“Hollywood Rönesansı”dönemini temsilen“Easy Rider”, Günümüz Amerikan Sineması'nı temsilen de“Across The Universe”filmleri niteliksel içerik analizi yöntemi ile çözümlenerek Rock müziğin Amerikan Sineması'na etkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study targets to inspect the influences of musical styles, which were shaped around political, sociological and cultural environment of 60's United States, on American Cinema. During 60's, popular Rock Music has been used intensively in cinema industry and started to influence the way of film making in terms of content and style by changing the structure of films. In the first section of this study, an overview of 60's environment is covered under political, sociological and cultural titles. Major political events and sociological changes, Freedom Movements, Beat and Hippies which were fueled by Eastern Philosophies are investigated. Second section of this Study is focused on 60's musical environment based on styles and major samples of them. New American Cinema or as the famous cinema historian Gerald Mast said“Hollywood Renaissance”, which is rooted in dramatic changes had been taken during 60's era, is covered in third section.“Italian Neorealism”and“French New Wave”phenomenon which had deep influence on American Cinema, also“Classical Hollywood Cinema”and the story of emerging“Independent American Cinema”is given in this section. Finally in fourth section, the role of 60's music styles played on American Cinema,“Hollywood Renaissance”between 1964-1980 period and from 1980 to today's American Cinema are discussed in two parts.“Easy Rider”as representative of“Hollywood Renaissance”period,“Across The Universe”as representative of today's American Cinema are analyzed by using qualitative content methods to define the impact of Rock Music on American Cinema.