Sömürü sinemasında biyopolitik mekan ve suçun biyopolitiği
Cinema of exploitation biopolitical space and the biopolitics of crime
  1. Tez No: 886209
  2. Yazar: SERBAY ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
1896'da vizyona giren A Victorian Lady Her Boudoir filmiyle temelleri atılan Sömürü Sineması'nın bugüne kadar uzanan bir çizgide kendini tanımlayarak ve sınıflara ayrılarak oldukça büyük bir endüstriye dönüşmüştür. Sömürü Sineması; sinema endüstrisinin bıraktığı boşluğu doldurarak 1910'larda ABD film endüstrisinin sınırlarında gelişmeye başladı. 1930 yılına gelindiğinde, insanların ekranda ne göreceklerini ve bu hikayeleri kimin anlatabileceğini daha iyi kontrol edebilmek için Hays Film Yapım Yasası olarak bilinen Sinema Filmi Yapım Yönetmeliği uygulamaya kondu. 1930'da Yapım Yasası aracılığıyla oto sansürün getirilmesi cinsellik, eşcinsellik, uyuşturucu kullanımı ve melezlik içeren görüntü ve anlatıların uygunsuz olduğunu doğruladı. Sömürü Filmleri olarak adlandırılan filmlerin yönetmenleri; cinsel hijyen, uyuşturucu, ahlaksızlık, egzotizm, vahşet, çıplaklık ve konulu filmlere yönelik mevcut pazardan yararlanmak için sektöre girdi. 1940'ların ortalarında Sömürü Sineması, yaratıcı ve kışkırtıcı konulara sahip, tanıtım ve reklam için kullanılabilecek bir sektör olarak tanımlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrası 1960 ve 1970'lerde altın çağını yaşayan Sömürü Sineması hem yapımcı ve izleyici bazında hem de hayranları tarafından popüler dile uygun olarak, alt-kültürlerin temsilinde ırk, cinsiyet ve aidiyet olarak kendini ifade ettiği bir alan olmuştur. Biyopolitika, bedenler ve nüfuslar üzerinde işleyen bir iktidar ve yönetişim tarzıdır. Prosedürleri kontrol etmeye yönelik teknolojiler aynı zamanda doğum ve yeniden nüfuslanmadan sağlık, uzun ömür ve hatta ölüme kadar yaşamın yönetimi ve manipülasyonunun gerçekleştirildiği düzenlemelerdir. Bu çalışmada Sömürü Filmlerinin ideolojik ve sosyolojik analiz yöntemleri, biyopolitik pratiklerin kesiştiği düzlemde Foucault, Agamben, Hardt ve Negri gibi teorisyenlerin görüşleri dikkate alınarak; The Texas ChainSaw Massacre (1974), Shaft (1971) ve Ilsa: She Wolf Of The SS (1975) filmleri incelenecektir. Bu çalışmanın amacı, biyopolitika ve biyopolitik mekan kavramlarıyla analiz edilen Sömürü Sineması hakkında, toplumsal cinsiyet ve ırk gibi temsil kavramlarından yola çıkarak bütüncül ve kavramsal bir çerçeve oluşturmaktır. Bu bağlamda incelenen filmler; anlatı yapısının yanı sıra içerik ve biçimsel olarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Exploitation Cinema, the foundations of which were laid with the film A Victorian Lady Her Boudoir, released in 1896, has turned into a very large industry by defining itself in a line that extends until today and dividing into classes. Exploitation Cinema started to develop at the borders of the US film industry in the 1910s, filling the gap left by the cinema industry. To better control what people saw on screen and who could tell those stories, the Motion Picture Production Code, also known as the Hays Film Production Code, introduced itself by 1930. The introduction of self-censorship through the Production Code in 1930 confirmed that images and narratives containing sexuality, homosexuality, drug use, and hybridity were inappropriate. Directors of so-called Exploitation Films entered the industry to take advantage of the existing market for sexual hygiene, drugs, immorality, exoticism, gore, nudity, and themed films. The mid-1940s defined exploitation cinema as a sector with creative and provocative subjects suitable for promotion and advertising. During its golden age in the 1960s and 1970s following the First World War, exploitation cinema transformed into a platform for subcultures to express themselves in terms of race, gender, and belonging using popular language. This representation was influenced by producers, audiences, and fans alike. Biopolitics is a mode of power and governance that operates over bodies and populations. Technologies for controlling procedures serve as the mechanisms for managing and manipulating life, encompassing everything from birth and repopulation to health, longevity, and even deathThis study will analyze the ideological and sociological methods of Exploitation Film analysis, considering the perspectives of theorists like Foucault, Agamben, Hardt, and Negri on the intersection of biopolitical practices, including films like The Texas Chain Saw Massacre (1974), Shaft (1971), and Ilsa: She Wolf of the SS (1975). The aim of this study is to create a holistic and conceptual framework about Exploitation Cinema, which is analyzed with the concepts of biopolitics and biopolitical space in exploitation films, based on concepts of representation such as gender and race. We will analyze the films in this context, focusing on their content, form, and narrative structure.