Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de turizm sektörüne verilen yatırım teşviklerinin karşılaştırmalı olarak analizi ve konuya ilişkin bir uygulama
Comparative analysis and the execution at incentives of investments at the Turkish tourism industry through to adaptation process of European Union
  1. Tez No: 130237
  2. Yazar: İLBAY SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Turizm sektörünün ülke ekonomileri üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. İstihdama katkısı, döviz girdisi sağlaması, ödemeler üzerindeki olumlu etkileri bunlardan birkaçıdır. Turizmin bu olumlu etkilerini gören ülkeler, bu sektörü desteklemişlerdir. Teşviklerin birçok uygulama alanı vardır. Avrupa Birliği ve Türkiye de turizm sektörünü korumak ve geliştirmek için, bu sektöre yardımda bulunmaktadır. Turizme yatırım yapacak girişimciler için teşvikler çok önemlidir. Çünkü teşvikler bir finansman kaynağıdır. Avrupa Birliği ve Türkiye'de turizm sektörüne verilen teşviklerin bilinmesi, bu alanda yatırım yapacak girişimcilere finansman yüklerinin hafifletilmesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca Avrupa Birliği ve Türkiye'deki teşvik uygulamaları ile karşılaştırma yapabilme imkânı sağlayacaktır. Bu da turizm yatırımlarına verilen teşvikleri ne şekilde geliştirebileceğimiz yönünde fikirler verecektir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism sector has some positive effects on general economic performance of the countries. It affects employment, supply of foreign exchange and it has also positive effects on balance of payments. Because of these reasons governments have been trying to improve tourism sector and they encourge investments on tourism.There are many application fields of incentives. European Union and Turkey have assisted the incentives and other governmental support in order to protect and develop tourism sector. Since incentives are resources for the finance, they are very important for the entrepreneurs who will invest on tourism. Determining the incentives used in tourism sector in European Union and Turkey will be useful for entrepreneurs to meet finance burdens. It would give chance to benchmark European Union and Turkey and this could give us an idea how a county can progress its tourism incentives. VII