Avrupa vatandaşlığı
European citizenship
  1. Tez No: 130243
  2. Yazar: GÖZDE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ GÖLCÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Topluluğa ait bir Avrupa vatandaşlığı yaratılması fikri, ilk olarak 1970'li yıllarda ortaya çıkmıştır. Bu dönemde AET, ekonomik bütünleşmeye verdiği önem neticesinde, üye devlet vatandaşlarına dar kapsamlı bir Pazar vatandaşlığı tanımıştı. AET'nin uluslararası alanda sesini dünyaya daha etkin bir şekilde duyurabilmek için üye devlet vatandaşlarının yardımına gereksinimi vardı. AET, gelecekteki siyasal bütünleşmesini kolaylaştıracak bir Avrupa kimliği yaratma düşüncesindeydi. Avrupa vatandaşlığı bu bağlamda, Avrupa kimliği yaratma projesinin bir parçasını oluşturmaktaydı. 1980'li yıllarda, Avrupa vatandaşlığıyla Topluluk vatandaşlarına sadece onlara özgülenmiş birtakım temel haklar tanınması gündeme gelmiştir. Topluluk organları ve siyasetçiler bu konuda çeşitli raporlar hazırlayarak, değişik görüşler öne sürmüşlerdir. Avrupa vatandaşlığı, 1993'te Maastricht Antlaşması ile resmi olarak Topluluk hukukunda yerini almıştır. Günümüzde Avrupa vatandaşlığı, hem sosyal, hem de siyasal vatandaşlığı kapsamaktadır. Avrupa vatandaşlığı, klasik anlamdaki modern ulus devlet vatandaşlığından farklıdır. Avrupa vatandaşlığı, üye devlet vatandaşlıklarına bağlı olarak kazanılmakta ya da kaybedilmektedir. Bu durumda, Avrupa vatandaşlığı, daha çok sembolik bir niteliğe sahiptir. Avrupa vatandaşlığına bağlı haklar, AB sınırlarında serbest dolaşım ve yerleşim hakkı; AP seçimlerinde ve yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı; AP'na dilekçe verme ve Ombudsman'a başvurma hakkı ile üçüncü devletlerin topraklarında diplomatik ve konsolosluk korumasından yararlanma hakkından oluşmaktadır. Bu haklara ilişkin Topluluk mevzuatında gerek ATA'da, gerekse ikinci hukukta pek çok düzenleme yer almaktadır. Avrupa vatandaşlığı kavramının gelişmesinde ATAD'ın konuyla ilgili içtihadlarının da büyük etkisi vardır. Avrupa vatandaşlığının geleceği, tamamıyla AB'nin siyasal bütünleşmesini tamamlamasıyla yakından ilgilidir. Üye devletler egemenlik yetkilerini Birliğe devrederek, siyasal bütünleşmeyi tamamlamadıkları sürece, Avrupa vatandaşlığı, üye devlet vatandaşlıklarının gölgesinde bir ikincil vatandaşlık olmaktan öteye gidemeyecektir. Avrupa vatandaşlığı, ancak bu şekilde gerçek anlamda bir vatandaşlık olarak değer ifade edecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The idea of creating a European citizenship across the Community, first appeared in the early 1970s. In that period, due to the importance given to the economic integration, the EEC had bestowed a narrowly defined market citizenship upon the citizens of the member states. The EEC needed the support of the nationals of the member states in order to make its voice heard more effectively around the world on the international arena. The EEC had planned to create a European identity that would facilitate its political integration in the future. The European citizenship in this context, had been a part of the project of creating a European identity. In the 1980s, the Community citizens were vested with some special rights that were exclusive for them. The Community bodies and the politicians had made several reports and put forward different ideas about this issue. The European citizenship first was introduced to the Community law with the Maastricht Treaty. Today, the European citizenship includes both the social and the political citizenship. The European citizenship differs from the classical citizenship of the modern nation states. The acquisition and the loss of the European citizenship is dependent on the acquisition and the loss of the citizenship of the member states. The European citizenship therefore has a symbolic meaning. The specific rights of the European citizenship consists of the right of free movement and residence in the Union territory; the right to vote and to stand as a candidate in the European Parliament and municipal elections; the right to petition the European Parliament and apply to the Ombudsman; the right to have diplomatic and consular protection in the territories of the third countries. There have been many regulations about this issue both in the founding treaties and the secondary sources of the Community legislation. The convictions of the ECJ have a big effect on the development of the concept of the European citizenship. The future of the European citizenship is closely related with the completion of the political integration of the EU. The European citizenship will not go beyond a secondary citizenship under the shadow of the member states unless the member states transfer their sovereign powers to the Union. Only in that way can the European citizenship have the meaning of a real citizenship. VI