Avrupa Birliği vatandaşlığı kazanılması ve kaybında takdir yetkisi
Discretion in the acquisition and loss of European Union citizenship
  1. Tez No: 991016
  2. Yazar: AHMET KINACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SELİN PÜRSELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Tezde, Avrupa Birliği vatandaşlığının kazanılması ve kaybında üye devletlere tanınan takdir yetkisinin kapsamını ve bu yetkinin Avrupa Birliği hukuku çerçevesinde hangi ilke ve sınırlamalara tabi olduğu incelenmektedir. Çalışmada, Avrupa Birliği vatandaşlığının tarihsel gelişimi, normatif içeriği ve hukuki niteliği ele alınmış; vatandaşlık kavramı, uluslararası hukuk ve çoklu vatandaşlık bağlamında değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Avrupa Birliği'nin kurucu antlaşmaları, Paris ve Roma Antlaşmaları'ndan başlayarak Maastricht, Amsterdam, Nice ve Lizbon Antlaşmaları ışığında analiz edilmiştir. Çalışmada, Avrupa Birliği hukukunda yetki kavramı ve yetki paylaşımı incelenmiş; açık, zımni, münhasır, paylaşılan ve destekleyici yetkiler bağlamında Birlik ile üye devletler arasındaki yetki dağılımı ortaya konulmuştur. Bu çerçevede, vatandaşlığın kazanılması ve kaybedilmesinin kural olarak üye devletlerin yetki alanında olduğu kabul edilmekle birlikte, bu yetkinin Avrupa Birliği hukukunun üstünlüğü, orantılık ve zorunluluk ilkeleri ile sınırlandırıldığı tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca, aday ülke Türkiye ile üye ülke Almanya'nın vatandaşlık hukukları ele alınmış; vatandaşlığın kazanılması ve kaybedilmesine ilişkin ulusal düzenlemeler değerlendirilmiştir. Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın Martinez Sala, Rottmann, Zambrano, McCarthy, Dereci ve Ymeraga kararları ayrıntılı biçimde incelenerek, Divan'ın üye devletlerin takdir yetkisini nasıl denetlediği ve Birlik vatandaşlığını hangi ölçütlerle koruma altına aldığı ortaya konulmuştur. Sonuç olarak tez, Avrupa Birliği vatandaşlığının, üye devlet vatandaşlığından türeyen ancak bağımsız hukuki sonuçlar doğuran bir statü haline geldiğini; bu nedenle üye devletlerin vatandaşlık alanındaki takdir yetkisinin mutlak olmayıp Avrupa Birliği hukukunun temel ilkeleriyle sınırlı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In thesis, we examine the scope of the discretionary power granted to member states regarding the acquisition and loss of European Union citizenship, as well as the principles and limitations to which this power is subject under European Union law. In study addresses the historical development, normative content, and legal nature of European Union citizenship; the concept of citizenship is evaluated in the context of international law and multiple citizenship. In this regard, the founding treaties of the European Union, starting with the Treaties of Paris and Rome, are analyzed in light of the Maastricht, Amsterdam, Nice, and Lisbon Treaties. In study, the concept of competence and the sharing of competence in European Union law have been examined; the distribution of competence between the Union and the member states has been outlined in the context of explicit, implicit, exclusive, shared, and subsidiary competences. In this context, while it is accepted that the acquisition and loss of citizenship generally fall within the competence of the member states, it has been determined that this competence is limited by the principles of the supremacy of European Union law, proportionality, and necessity. In study, also examines the citizenship laws of candidate country Turkey and member state Germany, evaluating national regulations concerning the acquisition and loss of citizenship. The European Court of Justice's Martinez Sala, Rottmann, Zambrano, McCarthy, Dereci, and Ymeraga rulings were examined in detail, revealing how the Court monitors the discretion of member states and the criteria it uses to protect Union citizenship. In conclusion, the thesis demonstrates that European Union citizenship has become a status derived from the citizenship of member states but producing independent legal consequences; therefore, the discretion of member states in the field of citizenship is not absolute but limited by the fundamental principles of European Union law.