Türkiye'de fason imalattan moda ve markaya geçiş aşamaları
Transformation stages from CMT production to fashion and brand in Turtkey
- Tez No: 130244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Dünyanın en büyük ve en kaliteli pamuk üreticilerinden biri olan Türkiye, Tekstil ve Hazır Giyim Endüstrisi açısından daha başka avantajlara da sahiptir. Kendi üretmiş olduğu yüksek kalitede pamuğu, güçlü ve modern tekstil ve hazır giyim yapısı, Türkiye-AB Gümrük Birliği anlaşması, oldukça ucuz, esnek ve kalifiye iş gücü, Hızlı Servis anlamına gelen Avrupa moda pazarlarına yakınlığı, liberal dış ticaret uygulamaları, kısa terminlerde yüksek kalitede ürünler üretebilme yeteneği ve dünya moda devleriyle yaşadığı tecrübesi gibi avantajlarından ötürü, Türk Tekstil ve Hazır Giyim Endüstrisi, dünyada Hazır giyim üretiminde 6. sırada yer almakta ve ülkenin en önemli bir endüstri dalını teşkil etmektedir. İlk olarak ülkemizde 1970'lerde Tekstil Endüstrisi faaliyet göstermeye başladı ve bu alana yönelik bugüne kadar büyük yatırımlar yapıldı. Daha sonra 1980'lerde Hazır Giyim Endüstrisi hızla gelişmeye başladı ve bugün Türk Tekstil ve Hazır Giyim Endüstrisi kurumsal bir yapı kazanarak dünyanın en önemli tedarikçilerinden biri halini aldı. Türkiye bu noktaya, bugüne kadar dünyaca tanınmış pek çok markanın fason üretimini yaparak geldi. Artık Türkiye, yukarıda sayılan avantajlarının yanında yüksek kalitede moda ürünlerini nasıl üreteceğini çok iyi biliyor. Söz konusu endüstri dalımızın bugün ulaştığı bu noktadan hareketle, artık geleceğe yönelik hedeflerimizin Türk Tekstil ve Hazır Giyim Endüstrisini gerçek bir Türk Moda Endüstrisine dönüştürmek olmalıdır. Dünya moda arenasında kendi markasıyla ve modasıyla söz sahibi olacak şekilde, bundan böyle esas hedefimiz Dünya Modasında yeni vizyonlarla yeni Türk markaları yaratmak olmalıdır. Bu amaçla, bu araştırmada Dünya ve Türk Moda Endüstrileri ve bunların tipik özellikleri üzerine ve nasıl fason imalattan moda ve markaya geçilebileceği üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu endüstri dalımızın bugün içinde bulunduğu durumu anlayabilmek ve değerlendirebilme amacıyla bu alanda faaliyet gösteren 5 farklı hazır giyim firması üzerinde çeşitli inceleme ve araştırmalarda bulunulmuştur. Bu araştırma sonuçlarına da dayanarak, fason imalattan moda ve markaya geçiş aşamaları incenmiş ve burada özetlenmiştir. Türk Tekstil ve Hazır Giyim Endüstrisinin bundan böyle sadece kendi modasını ve markasını yaratarak kendisini güçlenerek geleceğe taşıyacağına ve bir çıkış yolu bulunacağına inanılmaktadır. Diğer bir deyişle bu endüstri dalımızın ayakta kalabilmesi ve Dünya Moda Pazarlarındaki payını her geçen gün arttırabilmesi için bu tip bir dönüşüm bir zorunluluk halini almıştır.. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey, as a producer of one of the best cotton qualities in the world, has some other advantages in its Textile and Apparel Industry. Because of the advantages this industry has, such as, self sufficent resources of high-quality cotton, powerful and modern textile and apparel infrastructure, Turkey-EU Customs Union, relatively cheap, flexible and qualified labor, proximity to the European markets which means quick response, liberal foreign exchange regulations, ability to produce high-quality fashion articles with short-term deliveries, etc., The Turkish Textile & Apparel Industry ranks as 6th in world apparel production and one of the most important industries in Turkey as well. In 1970's, the Textile Industry started first, then in 1980's, Apparel Industry has started developing very fast, and today Turkish Textile and Apparel Industries are well established and became one of the biggest ready to wear suppliers in the world. Turkey has came to this point by producing clothing for various well known fashion brands in the world and by making the cut&make&trim(CMT) merchandise for them so far. Now, Turkey knows how to produce high quality fashion articles very well, and has various advantages as specified above. With the help of this point Turkish Textile and Apparel Industries reached today, our future goals should transform our Textile and Apparel Industries into a real Turkish Fashion Industry. With its own recognised fashion and brands in the world's fashion arena, our primary goal should be to build new Turkish brands with new visions in the World's Fashion Industry. With this aim, this research work has concentrated on the World and Turkish Fashion Industry, its general features, how to transform from being a contractor industry into a fashion producing industry. 5 different apparel&fashion companies have been examined in order to understand the real status of this industry today. Based on this research, the stages of the shifting from contractor production to the fashion and branding have been examined and summarised. It is believed that with only our own fashion and brands, Turkish Textile and Apparel Industries will carry itself into the future and find a solution out. In other words, this industries need this kind of transformation in order to survive in the future and to increase its share in the World's Fashion markets. IX