Kısmi göçün irdelenmesi ve DMO operatörünün green fonksiyonu yardımıyla analitik olarak hesaplanması
Discussion of partial migration and analytically calculation of the DMO operator using green's function
  1. Tez No: 13030
  2. Yazar: İSMET SİNGER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN KAYIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İÜ ÖZET DOKTORA TEZİ KISMÎ GÖÇÜN İRDELENMESİ VE DMO OPERATÖRÜNÜN GREEN FONKSİYONU YARDIMIYLA ANALİTİK OLARAK HESAPLANMASI İsmet SİNCER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Turan KAYIRAN 1990, Sayfa : 53 Prof.Dr. T. Kayıran Jüri : Prof.Dr. Ö.Alptekin Doç.Dr.A.T.Başokur Şimdiye değin çeşitli yazarlar tarafından kısmi göç konu su farklı isimler altında incelenmiştir. Bu çalışmada, aynı ko nunun üzerine değişik bir yaklaşımla gidilmiştir. İlk önce kıs mi göç konusunda çığır açan çalışmalar yapan Deregowski ve Roc ca (1981) ile Hale (1984) yaklaşımları arasındaki ilişki göste rilmiştir. İkinci olarak yanlış hız kullanılarak yapılan normal-kayma düzeltmesinin neden olduğu hata miktarı değişik durumlar için incelenmiş ve sonuçlar grafiksel olarak gösterilmiştir. Son olarak Green fonksiyonunun tanımından yola çıkılarak, uzay ve zaman boyutlarına bağlı iki katlı bir integral elde e dilmiştir. Bu sözkonusu integralin Fourier dönüşümü durağan faz yaklaşımı yardımıyla hesaplanmıştır. Bu sonuç ise Fourier ortamında DMO operatörüne eşittir. ANAHTAR KELİMELER :Sismik veri işlemde, DMO, Kısmi göç işlemi.
Özet (Çeviri)
İM ABSTRACT DOKTORA TEZİ DISCUSSION OF PARTIAL MIGRATION AND ANALYTICALLY CALCULATION OF THE DMO OPERATOR USING GREEN'S FUNCTION İsmet SİNCER Ankara University Graduate School of Natural and applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor : Prof.Dr. Turan KAYIRAN 1990, Page : 53 Prof. Dr. A. Kay ıran Jury : Prof.Dr. Ö.Alptekin Assoc. Prof.Dr.A.T.Başokur This thesis makes a different approach to the dip-moveout algorithm attacked by many authors thus far. First of all, a link is shown between the leading approaches to dip-moveout; namely Deregowski and Rocca (1981) approach and the Hale approach. Secondly, uncertainty caused by incorrect velocity employ ed in NMO correction is calculated and plotted for several para meters. Finally, using the definition of Green's function, a double integral formula for the recorded seismogram in terms of space and time dimensions is reached. The double Fourier transform of these recorded data is achieved with the help of 2D stationary phase approximation. In the Fourier domain, within the limits of stationary phase approximation, the amplitude spectrum of recor ded data is obtained as well as the phase spectrum. KEY WORDS : In seismic data processing, DMO is a partial migra tion process.