İlaç aktif maddelerinin susuz ortamlarda kantitatif tayinleri
Quantitative determinations of drug active compounds in nonaqueous media
- Tez No: 13031
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ESMA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi İLAÇ aktif MADDELERİNİN SUSUZ ORTAMLARDA KANTITATIF TAYINI Mehmet Abdulkadir AKAY Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Esma KILIÇ 1990, Sayfa 86 Jüri : Doç. Dr. Esma KILIÇ Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Doe. Dr. Fitnat KÖSEO?LU Çalışmada, ilaç aktif umdelerinden ampisilin, amoksisilin trihidrat, rifampin, netilmisin sülfat ve siprof laksasin hidroklorür piridin ortamında tetrabutil- amonyumhidroksit ile hem potansiyometrik hem de kondük- tometrik metotla titre edilmişlerdir. Bu ortamda kondüktometrik metodun kantitatif amaçlar için uygun sonuç vermediği tesbit edilmiştir. Potansiyometrik titrasyon metodunun ise, sözkonusu aktif maddelerin tayininde tekrarlanabilir sonuçlar verdiği ancak ilaçlardaki aktif madde tayini için dolgu maddeli her ilaca doğrudan uygulanmasının doğru olmayacağı sonucuna varılmıştır. Ayrı ca, netilmisin sülfat hariç diğer aktif maddeler asetik asit ortamında da perklorik asit ile potansiyometrik ve kondüktometrik olarak titre edilmişlerdir. Netilmisin sülfatın kondüktometrik titrasyonunda titre edici olarak asetik asitteki baryum asetat çözeltisi kullanılmıştır. Asetik asit ortamındaki potansiyometrik titrasyonlardan tatminkar sonuçlar alınamamıştır. Kondütometrik titras- yonlarda ise saf aktif maddelerin analizinde tekrarlanabilir fakat düşük sonuçlar bulunmuştur. Bu metodun da şimdilik ilaçlara direkt olarak uygulanmasının pek doğru olmayacağı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: ampisilin, amoksisilin trihidrat, ri fampin, netilmisin sülfat, siproflak- sasin hidroklorür, susuz ortam titras- yonları, potansiyometrik metot, kon düktometrik metot.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis QUANTITaTIVE DETERMINATIONS of DRUG ACTIVE COMPOUNDS in NONAQUEOUS MEDIA Mehmet Abdulkadir AKAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Doc. Dr. Esma KILIÇ 1990, Page: 88 Jury : Assoc. Prof.Dr. Esma KILIÇ Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Assoc. Prof.Dr.Fitnat KÖSEO?LU In this study, drug active compounds namely ampicillin, amoxycillin trihydrate, rifampicin, netilmi cin sulphate and ciprof laxacin hydrochloride have been titrated both potentiometrically and conductimetrically using a standard solution of tetrabutylammoniumhydroxide in pyridine solvent. In this solvent, it has been conc luded that the conductimetric method was found to be not suitable for quantitative purposes. Potentiometric tit ration method gave reproducible results for the deter mination of drug active compounds mentioned above but direct application of this method on drugs is not sui table for the determination of active compounds in all drugs due to filling matters. In addition, all active compounds except netilmicin sulphate have also been titrated potentiometrically and conductimetrically with perchloric aciti in acetic acid solvent. Barium acetate solution in acetic acid was used as titrant for conduc- timetric titration of netilmicin sulphate. Potentiomet ric titrations in acetic acid did not give satisfactory results. In conduct ime trie titrations, however, for analysis of pure active compounds, reproducible but low results have been found. It has been concluded that direct application of this method of drugs has not been found to be appropriate, at this stage of the work. KEYWORDS : ampicillin, amoxycillin trihydrate, rifampi cin, netilmicin sulphate, ciprof laxacin hyd rochloride, titrations of nonaqueous media, potentiometric method, conductimetric method.