Milas (Muğla) ovasının hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of Milas (Muğla) plain
  1. Tez No: 13029
  2. Yazar: SUZAN AHMET ABDÜLHAMİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ CANİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÛZET Yüksek Lisans Tezi MİLAS (MU?LA) OVASININ HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ Suzan AHMET MBDÜLHAMIT Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendis liq i Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. flak i CANİK 1990, Sayfa Jüri: Prof. Dr. Bak i CANİK İnceleme alanı Batı Anadolunun güneybatı kesiminde, Muğla il sınırlan içinde olup 37°- 38° enlemi ile 2/°- 28° boylamları arasında, Muğla'nın yakla şık 55 km batısında bulunmaktadır. Burada yaklaşık 116 km2 lik bir alanın 1/25.000 ölçekli Jeoloji ve hidrojeoloji haritaları yapılmıştır. Milas ovası her taraftan yüksek dağ ve tepelerle çevrilmiştir. Ovanın rakımı yaklaşık olarak 30 m ile 100 m arasında değişmektedir. Bölge Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Yazları sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Milas Meteoroloji istasyonu verilerine göre, 1989 yılında yağış toplamı 437,8mm, yıllık sıcaklık ortalaması ise 17,8 C dır. İnceleme alanında- en altta Menderes Masifine ait Alt Paleozoyik yaşlı mikaşist, gnays, fillit ve kuvarsitlerden oluşan metarnarfik şistler bulunur. Bunların üzerlerinde diskor- dansla Üst Paleozoyik yaşlı mermerler yer almaktadır. Üstte ise Neojen yaşlı göl çökelleri ile Kuvaternere ait alüvyon vardır. Oluşuklarda gözlenen kıvrım, kırık çatlak ve faylar Alp Orojenezi sonucu gelişmişlerdir. Çalışma alanında devamlı akarsu mevcut olmayıp dere lerin hemen hepsi mevsimliktir.Akifer niteliğindeki birimler Üst paleozoyik yaşlı mermerler, Neojen yaşlı kumtaşı, çakıltaşı ve kireçtaşı ile Kuvatemer yaşlı alüvyonlardır. Begin köyünün 2 km kadar güneyinde su seviyesi kotu 206 m olan Denizcik Obruğu Neojen yaşlı göl kireçtaşları içinde oluşmuştur. Obruğun bulunduğu alan, kireçtaşının en fazla kalınlığa ulaştığı yerdir, kireçtaşı bu alanda yağış ve yüzey suları ile karstlaşmaya uğramıştır. Denizcik Obruğunun içinde oluştuğu Neojen göl kireçtaşlarından alınan numunenin kimya tahlil sonuçları % olarak şöyledir: CaO 54,90, MgO 0,42, Sİ02 0,45, FesÜ3 0,20, CÛ2 43,82 Milas ovasında oluşan akiferlerin beslenmesi doğrudan yağışla ilgilidir. Denizcik Obruğundan alman suyun tahlil sonucuna göre iyonların sıra lanışı rNa + rK>rCl>rHCO,>rCa>rMg>rSO. şeklindedir. Suyun, sulama suyu olarak kullanılmasının uygun olduğu anlaşılmıştır. Anahtar kelimeler Göl çökeli, su tablası, basınç yüzeyi, hidrolik sistem, buharlaşma terleme, karstlaşma, obruk, mağara, sulama suyu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis Hydrogeoiogical investigation Of Milas (Muğla) Plain Suzan AHMET ABDÜLHAM1T Ankara University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department Of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Baki CANİK 1990, Page: 51 Jury: Prof. Dr. Baki CANİK The study area is located in the boundary of Muğla between 37°- 38° latitued and 27°- 28° longitude to the 55 km west Muğla of the southwest of 2 west Anatolia. Geological and hydruqeological map of 116 km with 1/25.000 scale were made. Milas plain is surrounded by high mountain and hills. The altitued of the plain is between 30 m and 100 iii. The area is affected by Mediterranean sea weather. According to Milas meteorological station, the total rain is 437,8 mm in 1989 and the average of the temperature is 17,8°. At the base of the study area mica shist, gnesis, phillite and quartzite metamorphic of Lower Paleozo ic units are represented. Up to these units marbles of Upper Paleozoic comes unconformity. At the up Neogene lake precipitated and Quaternary alluvium are covered all the units. The tectonic units as fold, crack and fault were occured as aresult of Alp Orogenesis. The rivers are not continuously flow in the study area.Marble of Upper Paleozoic continental sandstones, conglomerate, limestone of Neogene and Quaternary alluvium units are represented the aquifer of the area. 2 km south of Begin village the latitude of water level is 206 m and sinkhole of Denizcik has been formed in the Neogene age lake limestone. The thickners part of the li mesttim; is the area of sinkhole. As areasult of raining and river the limestone were karstificated. The chemical result of the sample which were taken from Denizcik sinkholes as follows: CaO 54.90, t4»0 0.42, SiÛ2 0.45, Fe20j 0.20, C02 43.82 The basin of Milas aquifer'.; is depending on the amount of raining. The chemical result of the water sample which were taken from sinkhole of Denizcik as follows: r Na+ rK>rCl>rHC03>rCa>rMg>rS0. These water can be used as irrigation water. Key words Lake precipitate, water table, sinkhole, piezometric surface, hydroulics system, evapotranspiration, karstification, irrigation water, cave.