Azerbaycan'ın turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve turistik ürün politikası
The Evaluation of toursim potential of Azerbaijan and tourist product politics
- Tez No: 130303
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Azerbaycan'ın genel durumunu, fiziki coğrafya özelliklerini, tarihi ve kültürel değerlerini anlatan genel bilgiler verilip ayrıntılı olarak açıklanmıştır. İkinci bölümde, genel olarak turizm ve turistik ürün kavramlarının tanımları yapılmış, özellikleri belirtilmiş ve turistik ürünü oluşturan faktörler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Aynı zamanda bu bölümde turistik ürün politikalarında turistik ürün çeşitlendirmesi, alternatif turistik ürün ve ürün farklılaştırması konuları da ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Azerbaycan turizminin günümüzdeki durumu değerlendirilmiş, ülke turizminde turistik ürün politikaları belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise, dünya turizmindeki gelişme eğilimleri ve araştırma sonuçlarına göre, gelecekte Azerbaycan turizminin dünya turizm pazarından daha fazla pay alabilmesi için çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consist of three parts. In the first part have been given and in detail explained common knowledge about general situation in Azerbaijan, its physical geography characteristics, historical and cultural values. In the second part have been done definitions of tourism and tourist product concepts and in detail examined the factors constitute tourist product. Simultaneously, in this part have been discussed the topics of tourist product diversification, alternative tourist product and product differentiation in tourism. In the third part have been appreciated nowadays conditions of Azerbaijan tourism and endeavoured to define tourist product politics in country tourism. In the conclusion of the study, according to the world tourism development tendencies and research results, have been tried to express suggestions for Azerbaijan tourism to get more share in world tourism market in future. VI