Dengeli hedef belirleme ve izleme (Balanced scorecard) sisteminin kurulması üzerine bir araştırma
Blanced scorecard
  1. Tez No: 130309
  2. Yazar: CUMANAZAR RAHMANKULOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Son günlerde kurum yöneticileri sürekli olarak kurum performansını değerlendirmek istemektedirler. Geleneksel performans değerlendirme sistemleri performansı değerlendirirken finansal açıdan değerlendirmekteydi ve fınansal terimler ile açıklamaya çalışmaktaydı. Günümüzün rekabet gerçekleri yeni performans değerlendirme sistemlerini gerektirmektedir. Kaplan ve Norton yeni bütünleştirilmiş performans değerlendirme sistemi Dengeli Hedef Belirleme ve İzleme Sistemini (Balanced Scorecard) geliştirmişlerdir. Bu performans değerlendirme sistemi geleneksel performans değerlendirme sistemlerinin üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Dengeli Hedef Belirleme ve İzleme Sistemi geleneksel finansal ölçülere müşteri boyutu, iç işlemler, öğrenme ve gelişme boyutu gibi üç boyut eklemiştir. Bu sistem operasyonel ve finansal ölçüleri bütünleştirmektedir. Dengeli Hedef Belirleme ve İzleme Sistemi (Balanced Scorecard) adı kısa ve uzun dönem hedefleri arasında, içsel ve dışsal boyutlar arasında, finansal ve finansal olmayan ölçüler arasında dengeyi ifade etmektedir. Dengeli Hedef Belirleme ve İzleme Sistemi kurumların stratejik amaçlarını uygun performans ölçülerine dönüştürmeye yardımcı olmaktadır. Her bir boyuttan müşteri, iç işlemler prosesi, öğrenme ve gelişme boyutundan yönetici ve çalışanlar tarafından amaçlar koyulmaktadır. Bu amaçları başarmak için özel ölçüler belirlenmektedir. Bu çalışmada Dengeli Hedef Belirleme ve İzlemeyi yeni bir ürün geliştirme projesine uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays managers are continually want to measure performance of their corporations. Traditional performance measurement systems are primarily based on only financial measures and try to quantify performance in financial terms. In today's, competitive facts, requires new performance measurement systems. Kaplan and Norton developed balanced scorecard, an integrated new performance measurement system. This system attempts to overcome the deficiencies of traditional performance measurement systems. The balanced scorecard supplements traditional financial measures with three additional perspectives: the customer perspective, the internal business perspective and the growth and learning perspective. This system is integrated operational and financial measures. As the name implies, the balanced scorecard provides the balance between short-term and long-term objectives, financial and non financial measures, internal and external performance perspectives. Balanced scorecard helps corporations to transform strategic objectives into relevant performance measures. For each of, the customer, the internal business process and the learning and growth perspectives objectives are set the by managers and employees, specific measures are specified in order to achieve for each objectives. In this study, the balanced scorecard is applied for new product development project. VI