Foça açıklarında denizden ele geçen ticari Amphoralar
Trade Amphoras from sea near Foça
  1. Tez No: 130310
  2. Yazar: EMRE OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKURGAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Train kapsamındaki amphoralar, İ.Ö.7. yüzyıl sonundan İ.S.13. yüzyıla kadar uzanan geniş bir zaman dilimini kapsar. Bu ticari amphoralar, yayınlanmış olan benzer amphoralarla karşılaştırılarak tarihlendirildi ve kataloglandı. Ayrıca her tip amphora genel gelişim şeması içinde ele alınarak değerlendirildi. Kronolojik zaman dilimi içine yerleştirilmiştir. Diğer antik kent merkezlerinde ele geçen örnekleri sayesinde antik donem ticaretinin boyutları hakkında bilgiler verildi. Bu çalışmada toplam 30 adet amphora ayrı gruplar halinde incelendi. İlk grup olan Lesbos amphoraları üç amphoradan oluşur. Her üç amphora da İÖ. 6. yüzyılın ilk yarısı ile ikinci yarışma tarihlenir. ikinci grup olan Khios amphoraları ise toplam yedi adet amphora içerir. İÖ. 7. yüzyılın sonundan İÖ. 4. yüzyılın sonuna kadar tarihlenebilen Khios amphoralanyla bu amphora formunun tipolojik ve kronolojik gelişimleri kolaylıkla izlenebilir. Bir sonraki grup olan Knidos amphoraları iki örnekle temsil edilir. İ.Ö. 2. yüzyıl başı ile İÖ. 2. yüzyılın sonu-İ.Ö. 1. yüzyılın ük yarısına tarihlenir. Bu amphoralardan birinin kulbu üzerinde bulunan mühür çok tahrip olduğu içini okunamadı. Bir adet Rhodos ampfaorası bu amphora formunun en erken örneğini oluşturur. Erken Rhodos veya Proto Rhodos olarak adlandırılan bu amphora İÖ. 3. yüzyılın ilk yarısına tarihlenir. İki adet örnekten oluşan Kos amphora grubunda en erken örnek İÖ. 3. yüzyıl sonuna, en geç örnek ise İS. 1. yüzyıla tarihlenir. Bir adet Thasos amphorası İÖ. 4. yüzyılın ikinci yarısındandır. Roma Dönemi içlerine tarihli amphoralar da toplam 6 adettiri|ls. 1. yüzyıl fle İS. 6. yüzyıllar arasından olan bu amphora grubu, fark||üjetim merkezlerinden gelen amphoralardan oluşur.Toplam sekiz amphoradan oluşan Bizans Amphoralan ise genel olarak LS.7-13. yüzyıllar araşma tarihlidir. Bu çalışmanın, amphoralarm tipolojik gelişimlerini göz önünde bulundurarak tarinleme ve kataloglama amacını taşır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The amphoras within the scope of the thesis, spans the time between late 7th century B.C. to 13th century A.D. These commercial amphoras by comparing to the similar published amphoras was dated and catalogued. Besides, every type of amphora was evaluted and settled in its chronological span through general deveolpment schema. By the help of samples found in other ancient city centres, information is given about the ancient trade. In this study, total 30 pieces of amphora were examined in different groups. The first group Lesbos amphoras was contributed three amphoras. All three amphoras were dated 6th century B.C. The second group Chian amphoras includes 7 amphoras. These amphoras, that are dated between 7th century B.C. and late 4th century B.C., are easy to follow their typological and chronological deveoplment. The other group Knidian amphoras represented by two samples which are dated between early 2nd B.C. and late 2nd century and first half of the 1st century B.C. Since the seal on the handle of one of the amphora's was devastated, cannot be read. One piece of Rhodian amphora contributes the earliest sample, which is called“Early or Proto Rhodos”, is dated to the first half of 3rd century B.C. The earliest of Kos amphora group that is contributed of 2 pieces is dated late 3rd century B.C., the late sample is dated 1st century B.C. One piece of Thasian amphora is dated second half of the 4th century B.C. Amphoras of Roman era are of 6 pieces and dated between 1st century A.D. and 6th century A.D. Byzantium amphoras which are 8 pieces, are dated generally 7th century A.D. and 13th century A.D. Vll