Gazete köşe yazılarında dil kullanımı: Kaçınmalar ve cinsiyet değişkeni
Language use in op-ed articles: Hedges and gender
- Tez No: 130315
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİRAMİS YAĞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Toplumdilbilim bağlamında kişilere içinde yaşadıkları toplum ve kültür tarafından yüklenen cinsiyet rollerinin dil kullanımında etkili olduğu çeşitli çalışmalarda ortaya konmuştur. Kadınlar toplumsallaşma sürecinde toplumun kabul gören bir bireyi olabilmek için kendilerinden beklenen davranışları göstermeyi ve cinsiyet özelliklerini yansıtan dilsel seçimler yapmayı öğrenmek zorunda kalırlar. Aksi halde 'erkek gibi' davranmakla suçlanıp toplumdan dışlanırlar. Kadınların bazı sesletim özellikleri, sözcükler ve dilbilgisel yapıların arasından seçimler yaparak kullandıkları dil 'kadın dili' olarak adlandırılmaktadır. Kadın dili üzerine yapılan çalışmalarda kadınların toplumun diğer üyeleriyle özellikle sözel iletişim ve etkileşimde ' kaçınmalar' ı erkeklerden daha fazla kullandıkları saptanmıştır. Bu çalışmada cinsiyetle dizinsel bir ilişki içerisinde olduğu ileri sürülen kaçınmalar yazılı medya söyleminin bir türü olan köşe yazılarında incelenmektedir. İnceleme alanı olarak medya söylemi ve gazete köşe yazılarının seçilmesinin nedeni, gazete köşe yazarlarının toplumun farklı (etnik, ırksal, politik, cinsel vb.) kesimlerinin temsilcileri olmaları ve söylemlerinde ait oldukları kesimin özelliklerini yaptıkları dilsel seçimlerde örtük ya da açık bir biçimde yansıttıklanmn varsayılmasıdır. Bu çerçevede, tezimizde kadm köşe yazarlarının kaçınmaları erkek köşe yazarlarından daha çok kullanıp kullanmadığı ve köşe yazılarının tür özelliklerinin kaçınmaları kullanmalanndaki etkisi araştırılmaktadır. Bu amaçla, 'kaçınmalar' Türkiye'de yayınlanan altı farklı günlük gazeteden seçilen erkek ve kadın köşe yazarları tarafından yazılmış yazılarda incelenmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Various studies on sociolinguistics have revealed that gender roles which are assigned to people by the community and culture of which they are a part have a great effect on their language use. During the socialization process, women feel obliged to learn the appropriate behaviour e xpected from them and internalize the linguistic choices reflecting their gender. If not, they are blamed for behaving 'like a man' and ostracized by the society. Women m ake c hoices from t he e xisting p ronunciation p atterns, v ocabulary and linguistic structures within the language and this language which women use is called 'women's language'. It has been found out in studies on women's language that particularly in verbal communication and interaction women use more hedges than men. In t his s tudy, h edges w hich a re s aid t o h ave a n i ndexical r elationship with gender are studied in op-ed articles, a type of media discourse. The reason why media discourse and op-ed articles are chosen i s that op-ed article writers are the representatives of different (ethnic, racial, political, gender etc.) groups in society and therefore they are expected to reproduce the ideologies of the social group they belong to explicitly or implicitly. In this framework, this study investigates whether women op-ed article writers tend to use hedging more than their male counterparts and whether op-ed articles as a text type affect their use of hedges. To this end, hedges have been studied in the articles written by male and female writers in six different daily newspapers in Turkey. Vll