Kriz durumlarında alınabilecek finansal önlemler ve bir uygulama örneği
Financial prevention that can be taken during crisis situation and an application example
  1. Tez No: 130316
  2. Yazar: EMRE ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Sürekli değişen ve karmaşıklığın her geçen gün daha da arttığı bir çevrede faaliyet gösteren günümüz işletmeleri, yönetimsel başarısızlık yada ani ve beklenmedik bir gelişme nedeniyle, kendilerini bir krizin içinde bulabilmektedirler. Krizler işletmelerin varlığını tehdit eder nitelikte ve hızla müdahale gerektiren durumlardır. Bu çalışma, bir işletmenin herhangi bir nedenle karşı karşıya kalabileceği bir kriz durumunda, işletme varlığının bir bütün olarak korunabilmesi için alabileceği finansal önlemlerin neler olabileceğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde krizin tanımı yapılmış, krize neden olabilecek faktörler sayılmış ve işletmelerin krizlerden etkilenme derecesini etkileyen faktörler belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise işletmelerin krize neden olabilecek faktörlerden en az derecede etkilenmeleri ve krize hazır bir yapıya kavuşabilmeleri için alınabilecek önlemler anlatılmıştır. Bu önlemlerin yetersiz kaldığı yada uygulanamadığı durumlarda krize girilmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu gibi durumlarda işletmelerin uygulayabileceği kriz anı çözüm önerileri de ikinci bölümde ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, ilk iki bölümde açıklanan teorik bilgilerin uygulamasına örnek olması amacıyla; SARS Salgını nedeniyle kendini ani ve beklenmedik bir krizin içinde bulan örnek işletmenin, krize ne derece hazır olduğu ve kriz anında ne gibi önlemler aldığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's businesses that operates in an environment which changes continuously and where complexity increases day by day might find themselves in a crisis because of an administrative insufficiency or a sudden and unexpected progress. Crisis threatens the presence of the businesses and they are situations in which quick interference is necessary This study has been made with the purpose of examining the financial prevention that a business can take for being able to protect its presence in a crisis situation which it might have to face with because of whatever reasons. In the first part of this study, the definition of crisis had been made, the factors that might cause a crisis had been listed and the factors that affects the businesses' degree of affection because of a crisis had been determined. In the second part of the study, it had been described the prevention that can be taken for providing the business to be affected at least by the factors that might cause a crisis and to have a structure that is ready for a crisis. In the last part of the study, with the purpose of giving examples to the application of the theoretical information which had been explained in the first two sections, it had been examined how much ready the Sample Business is for the crisis which found itself in a sudden and unexpected crisis because of the SARS epidemic, and what kind of prevention it had taken during the crisis. VI