Pamuk bitkisi saplarının kimyasal ve enzimatik yöntemlerle değerlendirilmesi
Utilization of cotton plant straws by using chemical and enzymatic methods
- Tez No: 13033
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İÜ ÖZET Doktora Tezi PAMUK BÎTKÎSÎ SAPLARININ KİMYASAL VE ENZÎMATÎK YÖNTEMLER UYGULANARAK DE?ERLENDİRİLMESİ S elma Ateş Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Şükran Gümüş 1990, Sayfa: 12 Jüri: Prof. Dr. Şükran Gümüş Prof. Dr. Tahsin Uyar Prof. Dr. Mustafa Akpoyraz Bu araştırmada fiziksel ve kimyasal ön işlemler uygu lanmış pamuk saplarının enzimatik hidrolizi incelenmiştir, Pamuk saplarındaki selüloz ve hemiselülozların hidroliz- lenerek şekere dönüşümü T.reesei Rut C-30 fungusundan elde edilen selülaz enzim sistemi ile yapılmıştır. En uygun kimyasal ön hazırlama yöntemi olarak perasetik asit işle mi ve godyumhipoklorür işlemi seçilmiştir. %5 Substrat de rişimi ve FPA 2' ye seyreltilen enzim süzüntüsü ile 24 sa atlik enzimatik hidroliz sonunda 38 g/l glikoz ve ksiloz karışımı elde edilmiştir. Pamuk saplarındaki selüloz ve hemiselüloz % 76 verimle indirgen şekere dönüştürülmüştür. %3'lük NH4OH ön işleminden geçen pamuk sapları mikrobiyal fermantasyona uğratılarak proteince zenginleştirilmiş hay van yemi elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Pamuk sapları, selüloz, hemiselüloz, lignin, selülaz, fungus, enzimatik hid roliz, indirgen şeker, mikrobiyal / fermentasyon. /
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT PhD Thesis UTILIZATION OF COTTON PLANT STRAWS BY USING CHEMICAL AND ENZYMATIC METHODS Selma Ateş Ankara University Graduate School of Natural an Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Şükran Gümüş 1990, Page: 72 Jury: Prof. Dr. Şükran Gümüş Prof. Dr. Tahsin Uyar Prof.Dr. Mustafa Akpoyraz In this work, enzymatic hydrolysis of cotton Straws was investigated after physical and chemical pretreatments, Enzymatic conversion of cellulose and hemicellulose in cotton straws was done by using the cellulase enzyme system which was obtained T.reesei Rut C-30 fungi. At the end of 24 hours lasting enzymatic hydrolysis, the mixture of glucose and xylose was obtained as 38 g/1. The cellulose and hemicellulose in cotton straws were converted to reducing sugar by the yield of 76 %. Cotton straws were pretreated with 3% of NH.OH solution, then, microbially fermented. After this fermentation protein concentration of sample was increased and animal feed was obtained. KEY WORDS: Cotton straws, cellulose, hemicellulose, lignin, cellulase, fungi, enzymatic hydrolysis, reducing sugar, microbial fermentation.