Çok dişli organik ligandlar ve bunların palladyum (II) ile verdikleri kompleksler üzerine araştırmalar
An Investigation of the complexes of palladium (II) with polydentate organic
- Tez No: 13032
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Doktora Tezi ÇOK DIŞLI ORGANİK LIGANDLAR VE BUNLARIN PALLADYUM(II ) İLE VERDİKLERİ KOMPLEKSLER ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Mu hammed F.AWAAD Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Turgut GÜNDÜZ 1990, Sayfa: 152 Jüri : Prof.Dr. Turgut GÜNDÜZ Doç.Dr.Fitnat K0SE0GLÜ Doç.Dr.Esraa KILIÇ Bu palışmada NO,NN,ONN,NNN,NNNN,ONNO ve ONNNO tipinde polidentat Schiff bazları hazırlanmış; bunla rın özellikleri ve yapıları elementel analiz, ultravi- yole, infrared ve kütle spektroskopileri ile incelen miştir. Bundan sonra bu ligantların Pd(II) kompleksleri elde edilmiş; yapıları yukarıda belirtilen metotlarla ve magnetik süsseptibilite ölçmeleri ile aydınlatılmaya palışılmıştır. Ligandların diş sayısı Pd(II) ile okta- hedral ve tetrahedral kompleksler vermeğe uygun olmasına ragmen elde edilen komplekslerin istisnasız kare düzlem yapıda olduğu magnetik süsseptibilite çalışmalarından çıkarılmıştır. Ayrıca komplekslerden bazılarının dinük- leer olduğu sonucuna varılmıştır. Dinükleer kompleksle rin de mononükleer kompleksler gibi dayanıklı ve düzgün kristaller verdikleri gözetlenmiştir. Bunlardan başka komplekslerden bazılarının sulu ortamda hemen hemen hiç çözünmedikleri ve bazı pözücülerde ise pok az çözündük leri tespit edilmiştir. Bu özellikler Pd(II) nin kanti- tatif tayinine imkan verecek niteliktedir. Bu konu üze rinde yapılan çalışmaların analitik kimya bakımından son derece önemli olduğu kanısına varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Schiff bazları, Palladyum(II ), Kompleksleri, Koordinasyon bileşikleri, pok dişli ligandlar,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis AN INVESTIGATION OF THE COMPLEXES OF PALLADIUM(II) WITH POLYDENTATE ORGANIC LIGANDS Muhamraed F.AWAAD Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Turgut GÜNDÜZ 1990, Page: 152 Jury: Prof.Dr.Turgut GÜNDÜZ Assoc. Prof.Dr. Fitnat KÖSEOGLU Assoc. Prof.Dr. Esma KILIÇ In this work, some polidentate ligands of the type NO,NN,0NN,NN,NNN,NNNN,ONNO and ONNNO have been prepared and their properties and structures have been investigated with elemental analysis, UV-visible, infra red and mass spectroscopic methods. Pd(II) complexes of these ligands have been synthesized and their properties and structures have been investigated with methods cited above and magnetic sussestibility measure ments Although, the active sites of these Schiff bases are appropriate to give octahedral and tetrahedral complexes with Pd(II) they gave square planar complexes exclusively, the indication to this conclusion being magnetic susceptibility measurements. In addition some of the complexes have been found to be dinuolear. Dinuc- lear complexes are also stable and perfectly crystaline like the mononuclear complexes. Some of these complexes are insoluble in aqueous media and are sparingly soluble in some nonaqueous solvents. These properties are suitable to quantitative determination of Pd(II). These data have indicated that the studies on this subject seem to be very promising for analytical chemistry. KEY WORDS: Schiff bases, Pd(II) complexes, coordination compounds, polidentate ligands.