Susuz ortamlarda ürenin kantitatif tayini
Quantitatif determination of urea in nonaqueous media
  1. Tez No: 13034
  2. Yazar: SELAHATTİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ill ÖZET Yüksek. Lisans Tezi SUSUZ ORTAMLARDA ÜRENİN KANTİTATİF TAYİNİ Selahattin Yılmaz Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ 1990, Sayfa : 57 Jüri : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Doç. Dr. Esma KILIÇ Doç. Dr. Fitnat KöSEO?LÜ Bu çalışmada, saf üre ve üre gübreleri asetan hidrit ortamında, asetik asit içinde hazırlanmış perklorik asit ile potansiyometrik olarak titre edilmiştir. Halen içinde Kjeldahl- metodunun da bulunduğu bir çok metod üre ve üre gübrelerinin tayininde kullanılmaktadır. Ancak bunlar içinde en çok uygulananı Kjeldahl metodudur. Zira diğerleri çok zaman alıcı ve pahalıdır. Bu çalışmada Kjeldahl metodundan da daha uygun bir metod araştırılmış ve susuz ortamlarda potan siyometrik titrasyon metodu bulunmuştur. Bu metodla bulunan sonuçlar sadece Kjeldahl metoduyla bulunanlarla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda yeni metodun bazı bakımlardan Kjeldahl metodundan daha üstün olduğu kanaatine varılmıştır. Bu üstünlükler başlıca şöyledir: 1) Üre ve üre gübreleri asetanhidrit içinde kolayca çözünürler, 2) Mikro ve yarı-mikro düzeyde madde ile çalışabilme imkanı vardır, 3) Titrasyon tek basamak ta yapılabildiğinden hata yapma ihtimali azdır, 4) Bu metod ile tayin yaklaşık 20 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebiliri) Teklif edilen metodla kullanılacak çözücü üç tayin için yaklaşık 40 midir. ANAHTAR KELİMELER : Üre tayini, Üre gübreleri, Dioksan Asetanhidrit, Perklorik asit, Po tansiyometrik titrasyon. /
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis QUANTITATIF DETERMINATION OF UREA IS NONAQUEOUS MEDIA Selahattin YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ 1990, Page : 57 Jury : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Assoc. Prof.Dr. Esma KILIÇ Assoc. Prof. Dr. Fi tnat KÖSE0?LU In this work, pure urea and urea fertilizers have been titrated potentiometrically with perchloric acid in aceticanhidride solvent. At present a number of methods including Kjeldahl method are being exercized in order to determine urea and urea fertilizers, but among these, the Kjeldahl method is being used more frequently than the others because, the other methods are rather time consuming and costly. For that reason in this work we have searched a new and better method than the Kjeldahl method and after lengthy searches we have found method which is applicable in nonaqueous medium, namely in acetic- anhydride. The results obtained by this method have been compared with the results obtained by Kjeldahl method. This comparasioB has indicated that the new method developed by us has proved to be some advantages over the Kjeldahl method. These advantages are essentially as follows : 1) Urea and Urea fertilizers are readly soluble in aceticanhydride, 2) It is possible to work in micro and semimicro level by the method proposed in this work, 3) Since ttie titrations is carried out only is one step, the probability of making error is very low, 4) The time required in this method is approximately 20 minutes, 5) The solvent needed for three titrations is approximately 40 ml. KEYWORDS : Urea assay, Urea Fertilizers, Dioxan, Aceticanhydride Perchloric acid, Potentiometric titration.