Livai, Bahrü'l-İrfan (Metin neşri metin sözlüğü)
  1. Tez No: 130344
  2. Yazar: FUNDA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
ÖZET Bu çalışma, XVII. yüzyıl Osmanlı Türkçesi'ne ait bir mesnevî olan, Livâyî'nin“Bahr-i irfan”adlı eserinin transkripsiyonlu metnini ve sözlüğünü içermektedir. Giriş bölümünde müellif ve üzerinde çalışılan eser hakkında bilgi verilmiş, metnin ve sözlüğün hazırlanmasında izlenen yol kısaca açıklanmıştır. Metin bölümünde, eser transkripsiyonlu olarak verilmiştir. Sözlük bölümünde, metinde geçen ve sözlük değeri olan her kelime metindeki anlamıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda, eserin tıpkıbasımı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research contains transcribed text and dictionary of Livâyî's book named“Bahr-i 'irfan”which is a mesnevi belongs to XVII. century Ottoman Turkish. The text and its author are introduced and the methods which was followed in the presentation of the text is explained in the introduction section. In the next chapter the transcribed text is presented. Every words which is used in the text is explained with its textual meaning in the dictionary chapter. Facsimile of the text is added at the end of the research.