Bazı önemli üzüm çeşitlerinin aşılı köklü fidanlarında anaç ve kalemin fidan kalitesine etkileri üzerine araştırmalar
- Tez No: 38447
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM KISMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
-50- ÖZET Aşılı köklü asma fidanı yetiştiriciliğinde ileri teknikler uygulansa bile anaç ve çeşidin fidanın gelişme ve randımanına etkileri bulunmaktadır. Araştırmamızda ülkemizde yeni tanınan Danam, Datal, Riboi ve Livai çeşitleri ile bölgemiz bağcılığında çok kullanılan 5 bb ve 110 R amerikan asma anaçları kullanılarak aşılamalar yapılmış, elde edilen aşıiı-köklü fidanlarda anaç ve kalemin etkileri incelenmiştir. 1 -Fidan üretiminde randımanı yüksek tutmak için ileri teknikler uygulanmıştır. Bunun için anaçlık ve damızlık bağlardan alınan aşı materyali 14 saat Benomly ve çaptan 'lı suya batırıldıktan sonra naylon torbalara konulmuş, daha sonra bu torbalar +4'C'deki soğuk hava deposuna yerleştirilmişlerdir. Böylece materyalin aşı zamanına kadar uyanması, yedek besin maddesi ve su kayıpları önlenmiştir. Aşılama omega aşısı yapan yarı otomatik makina ile gerçekleştirilmiş, paraf inlemeden sonra tüplere dikilen fidanlara kök, kaiius ve sürgün oluşumu için ışık alabilen 25'C sıcaklıkta %90-95 oransal nem içeren kailus odasına yerleştirilmişlerdir. Burada yetişen fidanlar alıştırıldıktan sonra fidanlık koşullarına alınmışlardır. E-Fidaniıklarda gelişmekte olan aşılı köklü fidanlarda yapılan incelemelerde sürgün uzunluğu ve ağırlığı olarak tanımladığımız sürgün gelişmesi üzerine anacın etkileri olduğu saptanmıştır, sonuçta köksüz 110R anacının en fazla etkili olduğu, bunu Köklü ıiOR'nin takip ettiği SBB nin ise t>u konuda en az etki gösterdiği anlaşılmıştır. Sürgün gelişmesi üzerine aşı kaleminin etkisi çok belirgin olmamakla beraber Riboi'de en fazla gelişme olmuştur. 3-Fidaniarda yaprak gelişmesi önemli bir olaydır. Çünkü fotosentez fidanın iyi gelişmesine yardımcı olur. bu yönden durum incelendiğinde anacın yaş yaprak ağırlığı şeklinde belirlenen yaprak gelişmesi üzerine etkili olduğu bu konuda köklü IiOR'nin en fazla etki yaptığı, bunu köksüz ıiOR'nin takip ettiği en az etkiyi ise 5 BB'nin yaptığı belirlenmiştir, çeşitlerden ise en fazla yaprak gelişmesini Ribol'un gösterdiğini diğer çeşitlerde gelişmenin daha az olduğu saptanmıştır. 4-Fidanlarda kök gelişmesi de önemli bir olaydır. Araştırmamızda anaç ve kalemin kök gelişmesi üzerine etkileri incelendiğinde farklı etkiler saptanmıştır. Yaş kök ağırlığı üzerine etki şekli olarak anaçlar kendi genetik özelliği gereği-51- en fazla köK gelişmesi köksüz hor göstermiş bunu sbb takip etmiş iıOR'nin köklü formunda Kök ağırlığı en az olmuştur.çeşitlerden Datal anacın kök gelişmesine en fazla etkili olduğu anlaşılmış, Danam bu konuda en az etKiyi göstermiştir. 5 - Kök gelişmesinde önemli bir özellik olan kök uzunluğuna anacm kendi gelişme özelliği olarak farklı sonuçlar vermiştir. En uzun kök gelişmesi köklü 110 R'de görülmüş en az gelişmede 5 BB'de ortaya çıkmıştır. Çeşitlerden bu konuda bu defa Ribol en etkili olmuş Livalin etkisi ise dana az olarak saptanmıştır. 6- Asma fidanının gelişmesi için aşı yerinin kaynaşması şarttır. Fidan bunun yanında sürgün ve kök oluşumu ile gelişmeye başlar, çalışmamızda aşı yerinde kaynaşmaya puan verilerek yapılan değerlendirme sonunda en iyi kaynaşmanın 5 BB anacının etkisi ile ortaya çıktığı çeşitlerden de yine en fazla etkiyi Dataim yaptığı anlaşılmıştır. 7- Fidancılıkta başarı büyük ölçüde fidan randımanına bağlıdır. sonbaharda yaprak dökümünden sonra yapılan değerlendirmeler sonucu bu yönden en yüksek etkiyi 5BB anacı göstermiştir. Bunu köksüz 110R takip etmiş en az etki köklü 110R de saptanmıştır. Bu konuda çeşitler ele alındığında Datalin en etkili olduğu Livalin ise az etki gösterdiği diğer çeşitlerin Qu ikisi arasında yer aldığı saptanmıştır. 8- Bu araştırmamızda aşılı -köklü asma fidanı üretimi için kullanılan anaç ve çeşitlerin fidanın incelenen özelliklerine farklı etkilerde bulundukları saptanmıştır. Aşı randımanına etkileride yine farklı olmuştur Bu durumda fidan üreticilerinin düşük randıman veren i_ival/5BB ve Livai/110R kombinasyonlarına dikkat etmeleri, mümkünse bu materyal ile aşılamalardan kaçınmaları uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
-52- SUNMARY Rootstocks and cultivars effects growing and output of graf ted-rooted grapevine sappiing even we use forward tecnical progress, in this research Danam, oatai, Ribol and Lival which have Peen become widespread recent time in Türkiye have been grafted on 5BB and 110R rootstocks and effects of cultivars and rootstocks have Deen searched. 1- Forward teenies have been applied to get high sappiing output. For this, grafting materials which have been taken breeding vineyard have tteen sinked water which contain Benomly and çaptan and waited 14 hours in it. Then they have put in plastic bags and stored in cold air warehouse. By making this it has been prevented stimulating and loosing water and reserved matter. Grafting progress have been realized by half automatic machine named omega and after parafine applying they have been planted in plastik tubes and they have placed callus room which takes light, contain % ©o-^s moisture and 25 'C for shooting, rooting and to form kaiius. After this progress sappiings have been taken to nursery. 2-Effects of rootstocks on sappiings which have been growed in nursery have been fixed on shooting as lenght and weight. in result rootless 110R rootstock have effected most, rooted 110R followed this and sbb have effected at least on shooting. Effects of cultivars were not clear but at Ribol cult i var there has been most shoot growing. 3- Growing of leaves is very important for sappiing. Because photosenthesis helps growing of sappiings. If we searched growing of leaves as green leaf weight, rootstocks have made effect on leaves growing,- rooted 110R effected most, rootless 110R followed this and 5BB have effected at least. Among the cultivars Ribol showed most leaf growing and effect of others were not clear. 4- Growing of root is very important too for saplings, in this research we have get different effects of rootstocks and cultivars on root growing. Rootless 110R rootstock, because of its genetic specials, have showed most effects as fresh root, 5BB followed this and effects of rooted 110R have become at least. Datai cultivar has given most root and Danam effected least on root growing.-53- 5- Effects of rootstocks on root lenght which is important for root growing different because of their own properties. Rooted 110R has given longest root lenght and the smallest length have been get from sbb in rootstocks. Riboi is most effective cuitivar for root lenght and effect of Lival have been get smallest. 6- Fusion of grafting place absoiutly necessary for sappiing growing. sappiings begin to grow shoot and root after fusion, in our research by giving point to fusion, 5BB rootstock and Datai showed most effect among cult i vars. 7- success of sappiing production depends on the percentage of sappiings. Measurement after leaf throwning in spring sbb have gived highest percentage, rootless 110R followed this and smallest percentage have besn get from rooted 110R. About this subject Datai was most effective cuitivar in contrast Lival gave smallest percentage. The other cult i vars have been taken place between these two cult i vars. 8-in this research we have found effects of rootstocks and cuitivars were different according to upper properties. Effects of output of sappiings were also different, in this situation farmers must be carefuli in using Livai/5BB and Livai/110R combinations and it is proper to avoid this materials for grafting if it is possible.